Czwartek 06.10.2011

Gaz łupkowy w Polsce: na koncesjach straciliśmy 100 mld złotych

fot. zengei/ Flickr CCfot. zengei/ Flickr CC

Na koncesjach na wydobycie gazu łupkowego Polska mogła stracić wiele miliardów złotych – powiedział portalowi Ekologia.pl Mariusz-Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju. Zdaniem profesora Jędryska, który był jednym z inicjatorów poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, obecne prawo przyznawania koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego, jest dla Polski bardzo niekorzystne, co może pociągnąć za sobą olbrzymie straty finansowe. „Straciliśmy już około 100 mld zł – bo za tyle państwo powinno sprzedać koncesje. A w sumie Skarb Państwa wziął łącznie za ponad 100 koncesji około 35 mln zł. – powiedział Jędrysek. Po czym dodał, że na koncesjach na eksploatację stracimy dużo więcej.

Według Mariusza-Oriona Jędryska problem leży w obecnym stanie prawnym, który stawia Polskę w bardzo niekorzystnym położeniu, jeśli chodzi o udział w zysku z naszego gazu łupkowego. Według eksperta od gazu łupkowego, jeżeli to się nie zmieni, to stracimy nie tylko pieniądze, ale i szansę na uzyskanie niezależności energetycznej.

Jest o co walczyć, bo jak poinformowała w kwietniu tego roku Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) Polska ma 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego, który będzie można eksploatować. Są to największe złoża pośród wszystkich europejskich krajów.
Ekologia.pl
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy