Środa 28.08.2013

Gaz łupkowy w Polsce: Na Pomorzu popłynął gaz z łupków

Odwiert Łebień LE1, źródło: www.3legsresources.comOdwiert Łebień LE1, źródło: www.3legsresources.com

Od ponad miesiąca w Lęborku płynie gaz z łupków. Jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie – przyznaje Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju.Na terenie koncesji Lębork w województwie pomorskim gaz płynie od 21 lipca br. Z odwiertu wydobywa się  ok. 8 500 m3 gazu na dobę – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.

Odwiert Łebień LE-2H w Lęborku wykonała w czerwcu 2011 roku firma Lane Energy Poland Sp. z o.o. (spółka z kapitałem amerykańskim). W sierpniu 2011 roku wykonano w jego odcinku poziomym (w skałach łupkowych ordowiku) szczelinowanie hydrauliczne metodą klasyczną. Od ponad miesiąca prowadzony jest tzw. test produkcyjny, a od 21 lipca 2013 roku gaz wypływa samoistnie. Zakończenie testu zaplanowano na koniec września.

– To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej – mówi Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland.

– Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. (…) A co najważniejsze – po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach. – dodał. Zdaniem Głównego Geologa Kraju, taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach.

Zdaniem Głównego Geologa Kraju, taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach. Tak przed rządem jest jeszcze sporo pracy do wykonania.– Musimy dokończyć nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze i dostosować nasze regulacje węglowodorowe do europejskich standardów, przede wszystkim w zakresie modelu zarządzania koncesjami. – powiedział Woźniak.
Ekologia.pl, źródło: Ministerstwo Środowiska


Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy