Czwartek 25.05.2023

Inwazja na Ukrainę „podsyciła boom na czystą energię”

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej inwazja Rosji na Ukrainę wywołała boom w inwestycjach w czystą energię, które znacznie przewyższą wydatki na paliwa kopalne.Fot. Love Silhouette/ShutterstockFot. Love Silhouette/Shutterstock
Około 2,8 bln USD ma zostać zainwestowane na całym świecie w energię w 2023 r., z czego ponad 1,7 bln USD ma zostać przeznaczone na czyste technologie – w tym odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, energię jądrową, sieci, magazynowanie, paliwa niskoemisyjne, poprawę wydajności i pompy ciepła – wynika z najnowszego raportu IEA World Energy Investment. W tym samym czasie inwestycje w węgiel, gaz i ropę wyniosą nieco ponad 1 biliona dolarów, podała MAE.
Agencja stwierdziła, że inwestycje w czystą energię zostały pobudzone przez wiele czynników, w tym okresy silnego wzrostu gospodarczego i niestabilnych cen paliw kopalnych, a także zwiększone obawy o bezpieczeństwo energetyczne po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Czysta energia rozwija się szybko – szybciej, niż wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Widać to wyraźnie w trendach inwestycyjnych, w których czyste technologie odchodzą od paliw kopalnych.” – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. 

„Pięć lat temu globalne inwestycje w energię wyniosły 2 bln USD, z czego 1 bln USD przeznaczono na czystą energię, a 1 bln na paliwa kopalne. Obecnie 1 bln dolarów przeznacza się na paliwa kopalne, a 1,7 bln na czystą energię. To dramatyczna zmiana, która będzie miała konsekwencje dla rynków energii i zmian klimatycznych. Moim zdaniem to bardzo ekscytujące”. – dodał.

Najwięcej inwestuje się w energię słoneczną. „Po raz pierwszy w historii kwota inwestycji przeznaczonych na energię słoneczną jest wyższa niż kwota przeznaczona na produkcję ropy. Może to być symboliczne, ale jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje, jak ten rynek się zmienia” – powiedział Fatih Birol.

Ponad 90% tego wzrostu pochodzi z gospodarek rozwiniętych i Chin, co stanowi poważne ryzyko powstania nowych linii podziału w światowej energetyce. Największe braki w inwestycjach w czystą energię występują w gospodarkach wschodzących i rozwijających się. Jest kilka jasnych punktów, takich jak dynamiczne inwestycje w energię słoneczną w Indiach i odnawialne źródła energii w Brazylii i niektórych częściach Bliskiego Wschodu. Jednak inwestycje w wielu krajach są powstrzymywane przez takie czynniki, jak wyższe stopy procentowe, niejasne ramy polityczne i projekty rynkowe, słaba infrastruktura sieciowa, trudne finansowo przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz wysoki koszt kapitału.

Raport IEA wykazał, że inwestycje w czystą energię znacznie przyspieszyły, ponieważ rządy są coraz bardziej zainteresowane rozwojem bezpiecznych, rodzimych źródeł energii. Jednak raport MAE ostrzega, że wojna Rosji na Ukrainie spowodowała również wzrost inwestycji w wydobycie ropy i gazu, które mają wzrosnąć o 7% w 2023 r., powracając do poziomu z 2019 r.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

"Clean energy investment is extending its lead over fossil fuels, boosted by energy security strengths"; https://www.iea.org/news/clean-energy-investment-is-extending-its-lead-over-fossil-fuels-boosted-by-energy-security-strengths; data dostępu: 25-05-2023

Ocena (2.3) Oceń: