Czwartek 07.12.2017

Jaka ryba na święta?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupując ryby lub owoce morza na wigilijny stół warto zastanowić się, jakie gatunki wybrać, by nie przykładać ręki do ich zagłady i niszczenia środowiska. Problem jest na tyle poważny, że bez podjęcia odpowiednich działań za 40 lat poławiane ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów świata, a tym samym ze sklepów i naszych stołów.pixabay.compixabay.com

Kto może to zmienić i jak? Dużą rolę odgrywają codzienne wybory konsumentów ryb i owoców morza podczas zakupów. WWF podpowiada w poradniku „Jaka ryba na obiad?”, co zrobić by nasz wybór produktów rybnych nie wpływał negatywnie na środowisko i różnorodność biologiczną mórz i oceanów.
Stadom ryb i innych organizmów morskich wymienionym w poradniku przydzielone zostało 1 z 3 świateł: zielone, żółte lub czerwone, w zależności od przynależności do gatunku, obszaru połowowego oraz zastosowanych narzędzi połowowych.

Czerwone światło oznacza zdecydowane NIE KUPUJ! i dotyczy gatunków zagrożonych wyginięciem (np. węgorza, tuńczyka, pangi, soli, okonia) lub ryb pochodzących z nadmiernie eksploatowanych stad albo pozyskanych metodami połowowymi szkodliwymi dla ekosystemu morskiego.

Z kolei ryby i owoce morza, które otrzymały od WWF zielone światło (homar, karp) pochodzą z bezpiecznych, zrównoważonych połowów, niezagrażających przetrwaniu populacji oraz z połowów o niskim destrukcyjnym wpływie na ekosystemy morskie. Są one najlepszym wyborem pod względem środowiskowym.  Ryb opatrzonych żółtym światłem (pstrąg tęczowy, makrela, mintaj, śledź atlantycki) najlepiej unikać i sięgać po nie tylko wtedy kiedy produkty z zielonej listy nie są dostępne.

Bardzo pomocne w decyzji o wyborze ryb na nasze talerze są również tzw. eko-znaki. Warto pamiętać, że produkty rybne i owoce morza, które posiadają Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa (MSC) lub Certyfikat Odpowiedzialnej Hodowli (ASC) to wybór przyjazny środowisku naturalnemu. Wszystkie ryby i owoce morza z tymi certyfikatami mają w poradniku WWF zielone światło.


Więcej informacji znajdziecie w poradniku Jaka ryba na obiad?
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy