Poniedziałek 01.03.2021

Kapsuła dla bezdomnych zasilana energią słoneczną

„Ulmer Nest” to projekt architektoniczny ze społecznym przesłaniem. Zaprojektowana przez interdyscyplinarny zespół, drewniana kapsuła służy jako schronienie dla bezdomnych w nagłych wypadkach. Dwa prototypy zostały już zainstalowane w niemieckim mieście Ulm.Źródło: ulmernest.deŹródło: ulmernest.de

Miasto Ulm uruchomiło kreatywny program pomocy bezdomnym w znalezieniu awaryjnego schronienia. 6 przedsiębiorców i ekspertów technicznych stanęło na wysokości zadania. Stworzyli serię kapsuł do spania, czyli „gniazd”, które są idealne dla tych, którzy bardzo niechętnie chodzą do tradycyjnych schronisk. Kapsuły mogą pomieścić do dwóch osób i można je również zamknąć, zapewniając pełne bezpieczeństwo. Gniazdo nie zastępujące zwykłych schronisk, a jest określane jako „ostateczność”. Bezdomny zamiast spać na ławce w park czy na ulicy, może schronić się przed siarczystym mrozem właśnie w tej kapsule. Zespół projektantów przeprowadził dokładne badania, aby uzyskać lepszy wgląd w oczekiwania osób, które będą korzystać ze schroniska. Odkryli, że istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie mogą przebywać w specjalnych schroniskach dla bezdomnych ‒ od osób, które nie chcą być odseparowani od swojego psa czy kota, po osoby, które mają zakodowany strach przed przestępczością i przemocą. To były główne powody, dla których powstała właśnie Ulmer Nest.
Ostateczny prototyp gniazda jest wykonany z litego drewna i malowanego proszkowo metalu. Drewno zostało wybrane jako główny materiał ze względu na jego trwałość i właściwości izolacyjne, a także aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Po zmontowaniu kapsuły drewno jest pokrywane bejcą, aby chronić ją przed warunkami atmosferycznymi.

Projekt Ulmer Nest powstał na zlecenie miasta Ulm w ramach tymczasowej inicjatywy rozwiązywania problemów „Wilhelmsbüro” w 2018 roku.
„Ulmer Nest” to projekt architektoniczny ze społecznym przesłaniem. Zaprojektowana przez interdyscyplinarny zespół, drewniana kapsuła służy jako schronienie dla bezdomnych w nagłych wypadkach. Dwa prototypy zostały już zainstalowane w niemieckim mieście Ulm.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.designboom.com/architecture/ulmer-nest-solar-powered-shelter-protect-homeless-people-in-winter-02-03-2021/”; data dostępu: 2021-03-01
Ocena (3.8) Oceń: