Czwartek 11.07.2013

Korolec: Energetyka w Europie bez wsparcia ze strony państw

Fot. Pyton Chung/Flickr CCFot. Pyton Chung/Flickr CC

Paliwa kopalne i energia odnawialna bez państwowych dotacji? Tak zdaniem ministra środowiska, Marcina Korolca po 2030 roku powinna wyglądać polityka energetyczna w UE. Jego zdaniem rynek zielonych technologii powinien być konkurencyjny i wolny od rządowych subwencji.  – W ten sposób producenci zielonej energii będą czuli presję rynku i wdrażali technologie konkurencyjne w stosunku do innych nośników energii – zapowiada minister środowiska.– Osobiście promuję cel związany z ograniczeniem importu paliw kopalnych do Europy, żeby zwiększyć niezależność energetyczną Europy, ale również promuję zakończenie subsydiowania energii do roku 2030 – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Korolec, minister środowiska.

– Chodzi o to, żeby ten system, począwszy np. od roku 2030, mógł być konkurencyjny, a nie polegał na rządowych subwencjach, bo dzisiaj tak jest, jeśli chodzi o energię odnawialną w Europie – wyjaśnia Marcin Korolec.

W ramach pakietu energetyczno-klimatycznego, Unia Europejska ma obowiązek redukcji emisji CO2 o 20 proc., zwiększenia udziału OZE o 20 proc. oraz – na tym samym poziomie – efektywności energetycznej (stąd jest nazywany „pakietem 3x20) do 2020 roku. By wywiązać się z przyjętych zobowiązań, państwa członkowskie zaczęły wprowadzać subsydia dla branży OZE – bez których  nie opłacałoby się budować nowych inwestycji.

Unijny komisarz ds. przemysłu, Antonio Tajani, postulował, by w ramach walki z kryzysem gospodarczym polityka klimatyczna uwzględniała jeszcze jeden cel: zwiększenie do 2020 roku udziału przemysłu w unijnym PKB o 20 proc. Polski minister gospodarki, Janusz Piechociński proponuje zaś, by UE dodatkowo dążyła do ograniczenia kosztów energii o 20 proc. w perspektywie 2020 roku. Zdaniem Marcina Korolca to ważny głos w dyskusji o gospodarce UE, ale cele unijnej polityki klimatycznej są inne.
Źródło: Newseria
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy