Sobota 21.05.2016

LED-owa rewolucja na polskich ulicach

Freeimages.com/Alvaro RGFreeimages.com/Alvaro RG

W Polsce jest ponad 3 mln lamp ulicznych. Większość z nich pamięta lata 70. Miasta wymieniają infrastrukturę oświetleniową powoli – zaledwie 3% lamp w skali roku.

A przecież nowoczesne oświetlenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także pozwala zaoszczędzić energię nawet o 50%.


Ale to nie wszystko. W przypadku oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych (LED) i technologii cyfrowej korzyści jest więcej. Oświetleniem tym można sterować i wymuszać w ten sposób zmianę natężenia światła, które jest potrzebne w danym momencie na jezdni. „Ponadto od urządzeń do centrali są przesyłane informacje o tym, gdzie i jaka lampa jest uszkodzona lub zepsuta. Nowoczesne lampy dostarczają też danych o natężeniu ruchu, ilości opadów czy zanieczyszczeniu powietrza” – mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Bogdan Ślęk, ekspert Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.


Wymiana przestarzałego oświetlenia to dla samorządów spory wydatek. Mogą się one jednak ubiegać o dofinansowania i niskooprocentowane pożyczki. „Nowe rozdanie funduszy unijnych pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego na modernizację oświetlenia praktycznie we wszystkich obszarach, zarówno z programów krajowych, jak i regionalnych programów operacyjnych” – zaznacza rozmówca.

Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy