Wtorek 02.03.2021

Od 2030 roku wszystkie auta Volvo będą elektryczne!

Szwedzka firma podała, że Volvo Cars po 2030 roku będzie sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne. Do tego czasu wycofa wszystkie modele samochodów z silnikami spalinowymi, w tym hybrydy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Producent samochodów planuje również znaczne inwestycje w sprzedaż internetową i uproszczenie swoich produktów. Stara się wykorzystać rosnący popyt na samochody elektryczne, w tym w Chinach, które są już jednym z jej największych rynków. Producenci samochodów reagują również na naciski ze strony rządów na całym świecie, aby wzmocnić swoje plany dotyczące samochodów elektrycznych.
Przykładowo, od 2030 roku w Wielkiej Brytanii nowe samochody i furgonetki napędzane w całości benzyną i olejem napędowym nie będą już sprzedawane. „Aby odnieść sukces, potrzebujemy rentownego wzrostu. Dlatego zamiast inwestować w kurczący się rynek, wybieramy inwestycje w przyszłość - elektryczną i internetową” ‒ powiedział dyrektor generalny Hakan Samuelsson.

Na czym będzie polegała sprzedaż internetowa aut? Klienci będą mogli zamawiać samochody według własnych specyfikacji, ale także za pośrednictwem dealera. Volvo nie będzie inwestować w samochody z wodorowymi ogniwami paliwowymi, ponieważ uważa, że na razie nie będzie wystarczającego popytu ze strony klientów. Pojawia się również znak zapytania co do dostępności wodoru w porównaniu z punktami ładowania samochodów elektrycznych - powiedział rzecznik.

Już wcześniej Volvo ogłosiło, że do 2025 r. połowa jego sprzedaży będzie w pełni elektryczna, a reszta to hybrydy. „Nie ma długoterminowej przyszłości dla samochodów z silnikiem spalinowym” ‒ powiedział Henrik Green, dyrektor ds. Technologii w firmie.

W lutym Volvo porzuciło plany fuzji z chińskim gigantem samochodowym Geely. Zamiast tego obie firmy oświadczyły, że utworzą partnerstwo w celu produkcji komponentów do samochodów elektrycznych. Globalni producenci samochodów nadal współpracują, aby rozłożyć koszty przejścia na auta elektryczne, ostrzejsze przepisy dotyczące emisji i autonomiczną jazdę, a także łączą wiedzę i zasoby. W styczniu akcjonariusze zatwierdzili fuzję Fiata Chryslera i francuskiej Grupy PSA, tworząc czwartego co do wielkości producenta samochodów na świecie.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/business-56245618”; data dostępu: 2021-03-02
Ocena (3.1) Oceń: