Wtorek 15.03.2022

Rolki papieru toaletowego się kurczą. Wszystko przez kryzys energetyczny

Ceny gazu poszybowały w górę, a eksperci branżowi ostrzegają, że może to doprowadzić do niedoboru produktów, których wytworzenie wymaga bardzo dużo energii – w tym papieru toaletowego.fot. shutterstockfot. shutterstock

Pierwszy toaletowy kryzys zafundowała nam pandemia Covid, kiedy ludzie gromadzili papier toaletowy sugerując się plotkami, jakoby miał się całkowicie wyczerpać. Ale dlaczego papier toaletowy często pada ofiarą kryzysu? Stworzenie tego niezbędnika łazienkowego jest niezwykle energochłonne. Wyprodukowanie jednej tony wyrobów papierniczych wymaga średnio 11,5 gigadżuli energii. To wystarczy na zaparzenie około 11500 dzbanków kawy – czytamy na stronie Euronews.com.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę cena gazu ziemnego gwałtownie wzrosła, osiągając prawie 120 euro za megawatogodzinę. Jest to najwyższa wartość w ciągu ostatniego roku, a Europa w dużym stopniu opiera się na tym paliwie kopalnym w produkcji energii.

Jako trzeci co do wielkości przemysłowy konsument energii w UE, przemysł papierniczy już teraz odczuwa wpływ rosnących kosztów energii elektrycznej.

We Włoszech firmy papiernicze wstrzymały produkcję z powodu szoku energetycznego spowodowanego wojną w Ukrainie. Kryzys uderzył w cały łańcuch produkcji, od papieru toaletowego po materiały opakowaniowe, papier medyczny, papier graficzny dla wydawnictw i mediów, gospodarkę o obiegu zamkniętym i recykling papieru.

UE już teraz chce zmniejszyć zapotrzebowanie na rosyjski gaz o dwie trzecie przed końcem roku i planuje uniezależnienie Europy od tych źródeł energii na długo przed 2030 r. Według Fransa Timmermansa, wiceprezesa wykonawczego Europejskiego Zielonego Ładu, nadszedł czas, aby „zmierzyć się z naszymi słabymi punktami i szybko stać się bardziej niezależnymi w naszych wyborach energetycznych”.

„Wskoczmy w energię odnawialną z prędkością błyskawicy”, powiedział we wtorek, gdy UE ogłosiła swoją decyzję o odejściu od rosyjskich paliw kopalnych. „Odnawialne źródła energii są tanim, czystym i potencjalnie nieskończonym źródłem energii i zamiast finansować przemysł paliw kopalnych gdzie indziej, tworzą tutaj miejsca pracy”. Dodał, że wojna w Ukrainie pokazała pilną potrzebę przyspieszenia przejścia na czystą energię.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Rosie Frost; “Toilet paper shortages could be the next side effect of the energy crisis ”; euronews.com; 2022-03-15
Ocena (2.0) Oceń: