Czwartek 24.09.2015

Słupska szkoła czerpie energię ze słońca

Rusza pierwsza szkolna elektrownia słoneczna w Słupsku. Elektrownia o mocy 10 kWp i została zainstalowana na budynku sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki niej szkoła zaoszczędzi na rachunkach za prąd – energia ze słońca ma pokryć 60 proc. zapotrzebowania energetycznego szkoły!


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku dołączył do grona szkół produkujących energię ze słońca. Elektrownia słoneczna na słupskiej szkole, to efekt współpracy Urzędu Miasta Słupsk z Greenpeace i doskonały przykład tego, jak wygląda w praktyce energetyka obywatelska oparta na odnawialnych źródłach energii OZE.

Jest to dziesiąta szkoła, której Greenpeace podarował mikroelektrownię fotowoltaiczną.

– Dzięki współpracy z samorządowcami i działaczami lokalnymi wybudowaliśmy pierwsze w Polsce szkolne elektrownie słoneczne. Z góry zakładaliśmy, że nie będzie łatwo, ale ktoś musiał zrobić ten pierwszy krok. W taki oto sposób podarowane przez nas instalacje w pewnym sensie stały się laboratorium doświadczalnym. Dzięki niemu dokładnie wiemy, co musi się zmienić w polskim prawie. – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Poza fotowoltaiczną instalacją placówka w Słupsku otrzyma przyrządy do pomiaru zużycia energii. Zagraniczne doświadczenia pokazują, że dzięki ich zastosowaniu można znacznie efektywniej korzystać z energii, co w rezultacie pozwala rocznie obniżyć zużycie prądu od 10 do 30 procent.


Moim zdaniem
Warto inwestować w panele fotowoltaiczne?
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy