Poniedziałek 23.01.2023

Suszone skórki bananów można zamienić w energię odnawialną

Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie stworzył sposób na przekształcenie biomasy w wodór – z jednego kilograma suszonej skórki banana może wygenerować około 100 litrów wodoru. Jest to również możliwe w przypadku kolb kukurydzy, ziaren kawy i łupin orzecha kokosowego.fot. shutterstockfot. shutterstock

„Biomasa” jako źródło energii? Energia zawsze istniała w „biomasie”, która jest organicznym odpadem roślinnym i zwierzęcym. Teraz zespół ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie znalazł sposób na przekształcenie wysuszonej skórki banana w użyteczną formę czystej energii – wodór.
„Każdy kg suszonej biomasy może wytworzyć około 100 litrów wodoru i 330 g biowęgla, co stanowi do 33% masy oryginalnej suszonej masy skórki banana” – mówi Bhawna Nagar, współautor badania.

Zespół stworzył nową metodę fotopirolizy biomasy, która wytwarza nie tylko cenny gaz syntezowy, ale także biowęgiel, który można ponownie wykorzystać, np. w uprawach.

Energia w błysku lampy ksenonowej

Pomysł polega na użyciu lampy ksenonowej. Emituje jasne, białe światło, takie jak kiedyś w studiach fotograficznych. Jeden potężny strzał z lampy może uruchomić konwersję biomasy na gaz syntezowy i biowęgiel w ciągu zaledwie kilku milisekund.

Ta technika obróbki została zastosowana na różnych źródłach biomasy: skórka banana; kolby kukurydzy; skórki pomarańczowe; ziarna kawy; i łupin orzecha kokosowego.

Wszystkie z nich początkowo suszono w 105°C przez 24 godziny, a następnie zmielono i przesiano na drobny proszek. Proszek następnie umieszczono w reaktorze ze stali nierdzewnej. Lampa ksenonowa miga, a cały proces konwersji trwa zaledwie kilka milisekund.

„Istotność naszej pracy jest dodatkowo wzmocniona faktem, że pośrednio wychwytujemy zapasy CO2 z atmosfery przez lata”, mówi Nagar. „Błyskawicznie przekształciliśmy to w przydatne produkty końcowe za pomocą ksenonowej lampy błyskowej”.

Naukowcy mają nadzieję, że ich metodę będzie można zastosować na większą skalę i zastosować do odpadów przemysłowych, takich jak opony. Może nawet utorować drogę fotopirolizie słonecznej – wykorzystując energię słoneczną, co sprawi, że proces będzie bardziej zrównoważony.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Scientists use dried banana peel to generate hydrogen”; openaccessgovernment.org; 2022-06-08
Ocena (1.6) Oceń: