Poniedziałek 31.01.2022

To prawdziwy rekord! Farmy wiatrowe wyprodukowały 35% zielonej energii dla Polski

Farmy wiatrowe w Polsce wygenerowały w weekend rekordową ilość odnawialnej energii elektrycznej, zaspokajając potrzeby energetyczne Polski nawet na poziomie 30 - 35%.  W sobotę turbiny wiatrowe pracowały momentami z mocą 6700 MW.fot. shutterstockfot. shutterstock

W ostatnich miesiącach mamy coraz większe efekty produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych. Miniony weekend przyniósł kolejny rekord. Polskie farmy wytworzyły w sumie 238,2 GWh energii elektrycznej, co stanowiło niemal 35 % dziennej produkcji netto w kraju – szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Ze względu na korzystne warunki atmosferyczne cały styczeń jest miesiącem rekordowym pod kątem produkcji energii elektrycznej: wytworzono ponad 2,5 TWh. Oznacza to, iż energetyka wiatrowa pracowała średnio z mocą blisko 3 500 MW czyli z blisko 50% produktywnością!
Energetyka wiatrowa kontra wysokie rachunki za prąd

Jak podaje PSEW cena energii elektrycznej produkowanej w instalacjach OZE takich jak elektrownie wiatrowe jest dziś ponad trzykrotnie tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz.

- W momencie ostatniego rekordu wiatraki na lądzie odpowiadały za jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na prąd, co pokazuje jak rośnie ich rola w miksie energetycznym Polski. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (2.5) Oceń: