Poniedziałek 06.06.2022

Ubrania, które walczą ze zmianami klimatu: naukowcy testują fartuchy wychwytujące CO2 z powietrza

Indonezyjska firma tekstylna H&M wyprodukowała fartuchy dla przemysłu spożywczego i branży gastronomicznej, które wychwytują CO2.Fot. H&M FoundationFot. H&M Foundation

Przemysł tekstylny ma duży ślad węglowy, a firmy modowe znajdują się pod coraz większą presją, aby znaleźć sposoby na ograniczenie wpływu na środowisko. Zwiększony popyt konsumentów na bardziej zrównoważone praktyki skłonił branżę modową do przyspieszenia zmian. Najnowsza innowacja, oficjalnie nazwana projektem Carbon Looper, została opracowana przez naukowców z Hongkong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) oraz Fundację H&M.
Jednocześnie, również w celu osiągnięcia skutecznej absorpcji CO2 przez różne tekstylia, Hongkong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) opracował roztwór zawierający aminy do obróbki bawełny – włókna, przędzy lub tkaniny. – sprawiając, że bawełna przyciąga do siebie gazowy dwutlenek węgla i wychwytuje go, aby następnie ustabilizować i przechowywać na powierzchni tkaniny.

Edwin Keh, dyrektor generalny HKRITA, powiedział agencji Reuters, że jego zespół zainspirował się technikami stosowanymi w kominach elektrowni węglowych w celu ograniczenia emisji.

„Wiele elektrowni musi usuwać z powietrza jak najwięcej dwutlenku węgla” – powiedział Keh Reuterowi. „Pomyśleliśmy dlaczego nie spróbujemy odtworzyć tego procesu chemicznego na włóknie bawełnianym”.

Jedna koszulka jest w stanie wchłonąć około jednej trzeciej tego, co drzewo pochłania w ciągu dnia.

CO2 może zostać uwolniony z tkaniny po podgrzaniu do 30-40 stopni Celsjusza. Może to być na przykład szklarnia, gdzie CO2 może być naturalnie wychwytywany przez rośliny podczas fotosyntezy.

Odzież, która pochłania dwutlenek węgla z powietrza jest obecnie testowana przez personel restauracji w Sztokholmie.

Projekty mające na celu opracowanie tekstyliów pochłaniających CO2 są jednak na wczesnym etapie, a ich potencjalny wkład w zmniejszenie wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko jest minimalny.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Garments capturing CO2 from the air and releasing it as nutrition for plants – the Carbon Looper is now live at Fotografiska Stockholm”; hmfoundation.com; 2022-06-06
Ocena (0) Oceń: