Wtorek 18.04.2023

Wiemy gdzie powstaną pierwsze małe elektrownie jądrowe w Polsce

Włocławek, Ostrołęka, Warszawa, Stawy Monowskie, Kraków-Nowa Huta, Stalowa Wola-Tarnobrzeg, Dąbrowa Górnicza - to pierwsze lokalizacje pod budowę małych reaktorów jądrowych amerykańskiej technologii BWRX-300. Do końca roku podamy 20 lokalizacji reaktorów typu SMR. - zapowiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.Fot. Yurchanka Siarhei/ShutterstockFot. Yurchanka Siarhei/Shutterstock
„Po dwóch latach wnikliwych badań geologicznych, środowiskowych i hydrologicznych przedstawiamy 7 potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni SMR w Polsce. Nasz cel ze strategii #ORLEN2030 to 300MW czystych i bezpiecznych mocy wytwórczych z SMR. - powiedział prezes Obajtek na konferencji prasowej.
Z konferencji dowiedzieliśmy się, że wstępne lokalizacje BWRX-300 to: Ostrołęka, Włocławek, okolice Warszawy, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Jak informuje Polska Agencja Prasowa to właśnie tam znajdują się energochłonne zakłady produkcyjne, i te strategiczne dla potrzeb ciepłownictwa.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu o różnym stopniu zaawansowania. Polskie przedsięwzięcie zakłada, że w latach 2029-2036 w Polsce powstanie system elektrowni SMR o łącznej mocy około 10.000 MWe, przy czym każda mała siłownia jądrowa składać się będzie z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Wstępnie planuje się budowę elektrowni SMR w 10 wytypowanych lokalizacjach. Projektowany okres eksploatacji każdego obiektu to 60 lat.

SMR (Small Modular Reactors), to modułowe reaktory jądrowe, mniejsze od dużych kompleksów jądrowych, które składają się z z 2-4 bloków (reaktorów). Elektrownia jądrowa SMR może być zbudowana w ciągu 24-36 miesięcy na terenie stanowiącym zaledwie10 proc. dużej siłowni atomowej, przy czym sama tzw. wyspa jądrowa zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego. – czytamy w komunikacie prasowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.3) Oceń: