Środa 16.03.2011

JAPONIA UKRYWAŁA INFORMACJE O INCYDENTACH NUKLEARNYCH

Elektrownia atomowa OnagawaElektrownia atomowa Onagawa
Fot. Nekosuki600/CC,Wikipedia

WikiLeaks ujawniło tajną depeszę dyplomacji USA dotyczącą Japonii. Wynika z niej, że japońskie standardy radioaktywności są przestarzałe, a władze ukrywały incydenty nuklearne i hamowały rozwój alternatywnych źródeł – podaje Onet.pl.Depeszę datowana na 27 października 2008 roku umieścił na swojej stronie brytyjski dziennik Gwardian. Japoński poseł Taro Kono krytykuje w niej japońskie resorty gospodarki, handlu i przemysły (METI) m.in. za przestarzałe standardy radioaktywności, które nie pozostają niezmienione od czasów Czarnobyla.

Jak twierdzi poseł, METI hamowała także rozwój alternatywnych źródeł energii wbrew oficjalnie przyjętej polityki rządu. Resort ukrywał także informacje o incydentach nuklearnych, rzeczywistych kosztach i problemach energetyki jądrowej przed społeczeństwem i posłami.

Poseł zwrócił uwagę na nierozwiązany problem ze składowaniem wysoko radioaktywnych odpadów nuklearnych w Japonii. Ze względu na swoje położenie geograficzne Japonia nie ma warunków do stworzenia stałego miejsca składowania tego typu odpadów i nie stworzyła go do tej pory. Podkreślił przy tym kwestię wysokiej aktywności sejsmicznej na tym obszarze, powszechnego występowania wód gruntowych i licznych wulkanów.
Źródło: Onet.pl
Moim zdaniem
Czy polski rząd prowadzi właściwą politykę jądrową?
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy