Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

Europosłowie ws. zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko, zgodnie z którym posłowie poparli założenia nowej dyrektywy w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Posłowie poparli zakaz eksperymentów naukowych na małpach człekokształtnych, z wyjątkiem badań mających na celu zachowanie tych gatunków.

Co roku w ramach procedur naukowych w państwach UE-27 wykorzystuje się około 12 milionów zwierząt. Opinia publiczna jest zgodna, że ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych. Ponad 70% Europejczyków uważa, że nowa dyrektywa powinna zakazać eksperymentów powodujących ból i cierpienie na naczelnych oraz psach i kotach. 79% Europejczyków jest zdania, że nowa dyrektywa powinna zakazać wszystkich eksperymentów, o ile nie dotyczą one poważnych, zagrażających życiu człowieka chorób, zaś 84% mieszkańców Europy uważa, że powinna ona zakazać wszystkich eksperymentów na zwierzętach powodujących duży ból i cierpienie.

Zdaniem Parlamentu, w świetle aktualnej wiedzy naukowej całkowite wyeliminowanie doświadczeń nie jest możliwe, dlatego sposobem na redukcję doświadczeń na zwierzętach jest wprowadzenie metod alternatywnych. Tym zwierzętom, które nadal są wykorzystywane w badaniach z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić najwyższą ochronę i dobrostan, odpowiednio do celów doświadczenia.

Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, która zaostrzy normy dotyczące dobrostanu zwierząt, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności badań naukowych prowadzonych w celu zwalczania groźnych chorób. Posłowie zaproponowali poprawki, które umożliwią kontynuacje badań medycznych i proponują upowszechnianie alternatywnych metod badań, w których nie wykorzystuje się zwierząt.
 
Posłowie poparli propozycje zakazu chwytania i wykorzystywania do badań zwierząt żyjących na wolności i zastąpienia ich zwierzętami z hodowli. Do czasu zagwarantowania, że wykonanie tej propozycji będzie możliwe, posłowie zaproponowali przedłużenie okresu przejściowego do 10 lat.
 
Posłowie doprecyzowali również zapisy dyrektywy dotyczące stopni dotkliwości bólu wywoływanego u zwierząt przez procedury badawcze oraz powtórnego wykorzystywania tych samych zwierząt do badań doświadczalnych.

Źródło: europarl.europa.eu, ekologia.pl

4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz najnowsze artykuły
pixabay.com
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Łosie na celowniku Ministerstwa Środowiska
Wilk szary, fot. Kacper Kowalczyk
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Wilk – tajemniczy inteligent
fot. shutterstock
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Karaluchy też mają osobowość
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Ślimak morski po akcie kopulacji traci penisa