Fabryka w Indiach zamienia niedopałki papierosów w pluszowe zabawki
Szacuje się, że każdego roku na całym świecie wyrzucanych jest 4,5 biliona niedopałków papierosów, z których 90 procent zawiera nieulegające biodegradacji filtry z tworzywa sztucznego. A co jeżeli z tych niedopałków zrobimy pluszowe zabawki?
Ponowne przetwarzanie niedopałki papierosów na różne produkty, w tym zabawki i poduszki, jest pomysłem biznesmena Namana Gupty, założyciela firmy Code Effort. „Zaczęliśmy od 10 gramów, a teraz przerabiamy 1000 kilogramów… Rocznie jesteśmy w stanie poddać recyklingowi miliony niedopałków papierosów” – mówi.
Filtry z papierosów wyglądają jak biała bawełna, ale są wykonane z włókien plastikowych, głównie octanu celulozy, a ich rozkład może potrwać do 10 lat. Jednak rozkładając się, stają się bardziej toksyczne i zanieczyszczają środowisko. Biorąc pod uwagę, że tylko jeden na trzy niedopałki trafia do kosza na śmieci, tym ważniejsze staje się odpowiednie gospodarowanie tymi odpadami.
W fabryce Gupty na obrzeżach New Delhi złożony z kobiet zespół ręcznie rozdziela niedopałki na włókno, papier i tytoń. Z tytoniu, który jest naturalnym pestycydem, Code Effort wytwarza proszek kompostowy i przekazuje go pobliskim plantacjom i szkółkom. Papier jest przekształcany w miazgę, mieszany ze spoiwem organicznym i przekształcany w środek odstraszający komary. Z kolei włókno jest czyszczone i wybielane organicznymi chemikaliami, które neutralizują zawarte w nim toksyny. Powstały biały „puch” jest używany w miękkich zabawkach i poduszkach.
Według Gupty w Indiach jest około 250 milionów dorosłych palaczy, którzy codziennie wypalają 2-3 papierosy. Każdego roku w Indiach wypala się około 100 miliardów papierosów, co prowadzi do powstania 26 454 ton odpadów. Niedopałki zaśmiecają ulice miast, gdzie ogólne standardy czystości są niskie.
Jego firma do tej pory przerobiła ponad 300 milionów niedopałków papierosów z ulic miasta. Naman Gupta powiedział, że Code Effort ma zamiar poddać recyklingowi 400-500 ton odpadów papierosowych do 2025 roku.
Niedopałki papierosów są najczęściej wyrzucanymi odpadami na świecie. Wiele z nich trafia do oceanów i na plaże, co ma katastrofalne skutki dla środowiska morskiego. Filtry papierosowe są wykonane z nieulegających biodegradacji włókien octanu celulozy, które rozkładają się na mikroplastik i są konsumowane przez organizmy morskie i ptaki.
- Mansi Jaswal; "Cigarette butts turned into toys, cushions. How two brothers built a business"; https://www.livemint.com/news/india/cigarette-butts-turned-into-toys-cushions-how-two-brothers-built-a-business-11655606859900.html; 2022-10-06;