Fundusze działają strategicznie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Fundusze działają strategicznie

Fundusze działają strategicznie

fot. Warszawskie obrady nad Wspólną Strategią Funduszy. Od lewej: Andrzej Żyłajtys, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu; Małgorzata Skucha, zastępca prezesa NFOŚiGW; Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska; Wiesław Bury, zastępca
Warszawskie obrady nad Wspólną Strategią Funduszy. Od lewej: Andrzej Żyłajtys, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu; Małgorzata Skucha, zastępca prezesa NFOŚiGW; Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska; Wiesław Bury, zastępca prezesa WFOŚiGW w Krakowie oraz Jerzy Ignaszak i Krzysztof Strynkowski - zastępcy prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu.
Ani na poziomie rządu, ani na poziomie Ministerstwa Środowiska nikt nie planuje likwidacji wojewódzkich funduszy. Wręcz przeciwnie. Będziemy umacniać i doskonalić dotychczasowy system finansowania ochrony środowiska – twierdzi Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Przedstawiciele największych instytucji finansujących proekologiczne przedsięwzięcia zjechali do Warszawy na spotkanie, którego głównym tematem była Wspólna Strategia Działania Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Nic się nie zmieniło w stosunku do jednoznacznej deklaracji, jaką już w czasie ubiegłorocznych targów ekologicznych POLEKO złożył minister środowiska Maciej Nowicki – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska w czasie obrad Konwentu – Ani na poziomie rządu, ani na poziomie Ministerstwa Środowiska nikt nie planuje likwidacji wojewódzkich funduszy. Wręcz przeciwnie. Będziemy umacniać i doskonalić dotychczasowy system finansowania ochrony środowiska. Zarówno Narodowy Fundusz, jak i wojewódzkie fundusze jako instytucje wdrażające Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko mają przecież teraz dodatkowe obowiązki związane z obsługą projektów z perspektywy finansowej 2007-2013.

– Ponieważ zadań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i dyrektyw unijnych jest coraz więcej, chcemy aby system finansowania ochrony środowiska był spójny – mówił wiceminister Stanisław Gawłowski – stąd Wspólna Strategia Działania na lata 2009-2012 z ważnym miejscem Banku Ochrony Środowiska i EkoFunduszu. Mamy świadomość, że mechanizm ekokonwersji dobiega końca, pracujemy więc nad nowymi zadaniami dla EkoFunduszu, bo to znakomita organizacja, która wpisuje się w system finansowania ekologii w naszym kraju.

W obradach zwołanych 17 marca w Warszawie przez Konwent Prezesów WFOŚiGW – oprócz szefów tych instytucji – wzięli także udział: sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Stanisław Gawłowski oraz cały Zarząd Narodowego Funduszu, z prezesem Janem Rączką i zastępcami: Małgorzatą Skuchą, Bernadettą Czerską i Władysławem Janem Majką. Gośćmi spotkania byli również: prezes Banku Ochrony Środowiska S.A., Jerzy W. Pietrewicz i prezes Fundacji EkoFundusz, Stanisław Sitnicki. Moderatorem spotkania był Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu, który przedstawił rolę i efekty funcjonowania krajowego systemu finansowania ochrony środowiska.

WFOŚiGW we Wrocławiu
4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments