Chcą nas zmusić do segregowania śmieci
Każdy będzie musiał segregować śmieci – taki przepis znalazł się w nowelizacji ustawy śmieciowej, przygotowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej.
Odpady plastikowe: z kosza do portfela
Odpady plastikowe: z kosza do portfela
Tylko 1/4 plastikowych odpadów jest poddawana recyklingowi w Unii Europejskiej. To dość alarmująca liczba, jako że konsekwencje rosnącego zaśmiecenia pozostałościami tworzyw sztucznych mogą być groźne i dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia.  Dlatego Parlament Europejski w ...
NIK o ustawie śmieciowej – wiele nieprawidłowości
NIK o ustawie śmieciowej – wiele nieprawidłowości
Brakuje punktów selektywnego zbierania odpadów, a w niektórych gminach stawki za wywóz śmieci są za wysokie – takie m. in. nieprawidłowości w związku z nową ustawą śmieciową wykazała najnowsza kontrola NIK.
Lepsza kontrola odpadów radioaktywnych
Każdy obywatel będzie miał dostęp do informacji o składowisku odpadów promieniotwórczych oraz jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko – to główne zmiany w Prawie atomowym zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki.
Ustawa śmieciowa wciąż wywołuje emocje
Mimo, iż od wejścia w życie „ustawy śmieciowej” minęły ponad dwa miesiące, to temat wciąż wywołuje emocje i budzi pytania. Zwolennicy nowych zasad cieszą się, że promowane jest segregowanie odpadów, a przeciwnicy wskazują na niedociągnięcia nowych przepisów. Jakie pytania pojawiają się ...
Jak zarobić na butelkach po napojach?
Z reguły do automatów wrzucamy pieniądze i w zamian otrzymujemy napój lub małą przekąskę. W przypadku tych maszyn będzie odwrotnie – wrzucasz do niej puszki lub butelki zwrotne, a w zamian otrzymujesz punkty lojalnościowe, gadżety lub po prostu pieniądze. Czy reverse vending podbiją Polskę?
Kto odpowiada za pojemniki na odpady?
Kto odpowiada za pojemniki na odpady?
„Rewolucja śmieciowa” wprowadziła wiele zmian dotyczących organizacji zbierania odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości oraz odbierania ich przez firmy wywozowe. Z punktu widzenia mieszkańców jedną z najistotniejszych kwestii jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, kto w nowym ...
Jak  zróżnicowane są opłaty śmieciowe?
Jak zróżnicowane są opłaty śmieciowe?
Od 1 lipca w życia wejdzie nowa ustawa o gospodarce odpadami. Oznacza to, że zmienią się stawki opłat za wywóz śmieci, jakie trzeba będzie co miesiąc płacić. Uchwalone przez rady gmin stawki opłaty śmieciowej są bardzo zróżnicowane. Tylko w gronie 20 największych miast różnice mogą ...
Czy Warszawie grozi śmieciowy chaos?
Warszawa stała się częścią niechlubnej grupy gmin i miast w Polsce, które nie zdążą z wdrożeniem nowego systemu, mimo iż było na to wystarczająco dużo czasu. Czy Warszawie grozi śmieciowy chaos?
Deklaracje odpadowe niezgodne z prawem
Gminy na potrzeby gospodarki odpadami nie mają prawa zbierać zbyt wielu danych osobowych. – przypomina GIODO i apeluje do wojewodów, by uchylali niezgodne z prawem uchwały.