Środa 06.11.2013

Odpady promieniotwórcze pod kontrolą rządzących

Każdy obywatel będzie miał dostęp do informacji o składowisku odpadów promieniotwórczych oraz jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko – to główne zmiany w Prawie atomowym zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki.Rząd 5 listopada br. przyjął projekt nowelizacji Prawa atomowego, która wdraża unijne rozwiązania dotyczące promieniotwórczych odpadów i postępowania z nimi. Zgodnie z przyjętymi przepisami nowe składowiska odpadów promieniotwórczych będą powstawały z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, w oparciu o badania i analizy. Przy ich budowie będzie można stosować tylko takie rozwiązania i technologie, które zostały sprawdzone w praktyce lub w drodze badań i prób.

Ma też powstać „Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Będzie on obejmował całokształt zagadnień gospodarowania odpadami. Poza tym nowe regulacje zapewniają każdemu obywatelowi dostęp do informacji o składowisku odpadów promieniotwórczych oraz jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko.

Obecnie w Polsce istnieje tylko jedno składowisko odpadów promieniotwórczych w gminie Różan (woj. mazowieckie). Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło już procedurę poszukiwania nowego miejsca.

Ponadto, ze względu na planowane w naszym kraju powstanie elektrowni jądrowych, w perspektywie kilkudziesięciu lat potrzebne będzie również składowisko głębinowe na odpady wysokoaktywne.
Ekologia.pl, źródło: MG
Ocena (1.0) Oceń: