Piątek 03.06.2022

Polska wprowadzi system kaucyjny. Obejmie on butelki szklane, plastikowe i puszki

Polska wprowadzi na terenie całego kraju bezparagonowy system kaucyjny. Obejmie on puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.fot. shutterstockfot. shutterstock

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać od 2023 r., ale będzie wdrażany stopniowo. Zgodnie projektem ustawy obejmie on butelki szklane do 1,5 l (jednorazowego oraz wielorazowego użytku), puszki aluminiowe do 1l oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3l.
„Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami.” - mówił podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

System będzie na terenie całego kraju bezparagonowy. Co oznacza, że puszki i butelki będzie można zwracać do sklepów bez konieczność okazywania dowodu zakupu. Jak podaje Business Insider Polska, obiekty do 100 m kw. będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie, większe będą miały taki obowiązek, jeśli mają produkty w wymienionych opakowaniach na stanie.

Wiceszef resortu klimatu zaznaczał, że nie ma mowy o podnoszeniu cen. „System kaucyjny nie jest kosztem, tylko jest elementem związanym z opakowaniem. Mówienie o jakimkolwiek wzroście cen jest absolutnie chybione” – podkreślał podczas konferencji.

Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że system nie powinien obejmować opakowań szklanych - zarówno jednorazowych jak i wielorazowego użytku, argumentując to tym, że kaucja na szkło zrobi z małych sklepów punkt skupu.

„Absolutnie nie jest akceptowalna sytuacja, w której małe sklepy staną się de facto punktami skupu surowców wtórnych. Większość sklepów w Polsce to małe placówki, w których po prostu nie ma miejsca na przechowywanie opakowań szklanych. O ile butelkę PET o tyle szkła już nie.” – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Nie ujawniono jeszcze, jaka będzie wysokość kaucji. Decyzja o wysokości stawki kaucyjnej będzie wydana w drodze rozporządzenia i zostanie podjęta po wejściu w życie projektu.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.1) Oceń: