Greenpeace wzywa premiera do solidarności
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace wzywa premiera do solidarności

Greenpeace wzywa premiera do solidarności

Greenpeace blokuje wyjścia z budynku, w którym ministrowie finansów UE obradują nad finansowaniem walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się. Fot. Greenpeace
Greenpeace blokuje wyjścia z budynku, w którym ministrowie finansów UE obradują nad finansowaniem walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się. Fot. Greenpeace

„Wzywam Pana do poparcia mechanizmu finansowania walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się i przedstawienia konkretnych kwot pomocy na najbliższym Szczycie Europejskim, który odbędzie się w dniach 19-20 marca w Brukseli” – tak brzmi wstęp petycji skierowanej do Donalda Tuska, do której podpisania namawia Greenpeace.

Organizacja krytykuje szefa polskiego rządu, że polscy ministrowie uchylają się od pomocy krajom rozwijającym się w ich walce ze zmianami klimatu. Greenpeace przypomina, że za te zmiany jesteśmy w ogromnym stopniu odpowiedzialni, będąc w pierwszej 15 największych emitentów CO2 na świecie.

Unia Europejska pracuje nad swoim stanowiskiem w negocjacjach klimatycznych, które muszą zakończyć się w grudniu tego roku podpisaniem nowego porozumienia w Kopenhadze. Jednym z najważniejszych ustaleń jest sposób finansowania zmagań ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się i ustalenie wysokości wsparcia przeznaczanego corocznie przez kraje rozwinięte dla najbiedniejszych państw.

Kwestia ta była przedmiotem obrad Ministrów Środowiska i Ministrów Finansów, jednak nie podjęli oni ważnych i potrzebnych decyzji. Greenpeace zauważa, że krajem, który najsilniej sprzeciwiał się wspólnemu stanowisku była właśnie Polska.

Zdaniem autorów petycji, kraje rozwinięte powinny zapewnić na ten cel fundusze w wysokości co najmniej 110 miliardów euro rocznie do roku 2020. Udział Unii Europejskiej w tej kwocie powinien wynosić 35 miliardów euro. Fundusze te są niezbędne na finansowanie rozwoju czystej energii, ochronę lasów i adaptację do zmian klimatu w państwach rozwijających się.

Petycja do Premiera RP o poparcie rozwiązań niezbędnych dla ochrony globalnego klimatu i wsparcie krajów rozwijających się znajduje się na stronie www.greenpeace.org/poland/kampanie/zmiana-klimatu/wezwij-premiera-rp-do-solidarn

ekologia.pl

4.6/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments