Groźny pożar nad jeziorem Gopło
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Groźny pożar nad jeziorem Gopło

Groźny pożar nad jeziorem Gopło

Fot.: Wypalone trzcinowiska nad Gopłem (Lasy Państwowe, Z Paduch)
Fot.: Wypalone trzcinowiska nad Gopłem (Lasy Państwowe, Z Paduch)
Nad jeziorem Gopło spłonęło 15 hektarów trzcinowisk i szuwarów. Jest to największy w tym roku pożar na terenie toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Teren jest cenną ostoją ptactwa wodno-błotnego i wchodzi w granice Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Pożar wybuchł 12 kwietnia na półwyspie Potrzymiech, w leśnictwie Rożniaty Nadleśnictwa Miradz. Miejscowy leśniczy, Zdzisław Paduch relacjonuje: – Akcja gaśnicza nie była łatwa ze względu na niedostępność terenu. Straż pożarna musiała łączyć węże strażackie na długości 500 m. Na miejsce przyjechało 13 jednostek straży pożarnej; wezwany samolot gaśniczy Dromader trzykrotnie zrzucał wodę na płonące trzcinowiska. Wstępnie rozpoznaną przyczyną pożaru było podpalenie. – W tym roku to już drugi pożar nad jeziorem Gopło, co roku ktoś podpala trzcinowiska – mówi nadleśniczy Andrzej Kaczmarek. – Kilka lat temu spłonęło ich 80 hektarów – dodaje.

Ostoja Goplańska jest ważnym miejscem rozrodczym jedynej lęgowej w Polsce dzikiej gęsi – gęgawy. W ostatnich latach na Gople liczebność tego gatunku szacowano na ok. 180 gniazdujących par. Pożar szuwarów może przyczynić się do pogłębienia notowanego ostatnio spadku liczebności tych ptaków, gdyż kwiecień jest miesiącem wysiadywania jaj.
Od początku 2009 r. na terenie RDLP w Toruniu wybuchło 48 pożarów, o łącznej powierzchni 27 hektarów. W dalszym ciągu zdecydowana większość z nich to podpalenia.

Źródło: Lasy Państwowe
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments