Indonezja odsyła śmieci bogatym krajom
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Indonezja odsyła śmieci bogatym krajom

Indonezja odsyła śmieci bogatym krajom

Indonezja odsyła Australii 8 kontenerów śmieci. Powód? Władze celne, wśród makulatury, znalazły odpady niebezpieczne, w tym zużyte pieluchy i elektronikę.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej nie chcą być wysypiskiem świata, fot. shutterstock

Kraje Azji Południowo-Wschodniej nie chcą być wysypiskiem świata, fot. shutterstock
Indonezja zapowiedziała, że natychmiast wyśle osiem kontenerów śmieci z powrotem do Australii po tym, jak inspektorzy oświadczyli, że materiał jest zbyt zanieczyszczony, aby mógł zostać poddany recyklingowi.

Indonezyjscy urzędnicy celni powiedzieli, że pojemniki z makulaturą z Australii, które dotarły do miasta Surabaya były zanieczyszczone odpadami elektronicznymi, puszkami, plastikowymi butelkami, starymi butelkami po oleju silnikowy, zużytymi pieluchami czy starymi butami. Niektóre z nich uznano za „B3”, skrót od „bahan berbahaya dan beracun”, który odnosi się do toksycznych i niebezpiecznych materiałów. W sumie do Australii popłynie osiem kontenerów z 210,3 tonami odpadów.

Służby celne w Surabaya powiedziały, że zanieczyszczony materiał zostanie natychmiast wyeksportowany, po koordynacji z indonezyjską firmą importującą PT MDI. Urząd celny powiedział, że był zobowiązany chronić Indonezję i jej środowisko przed importem odpadów B3.

W system globalnego recyklingu wkradł się chaos, kiedy Chiny zakazały importu zagranicznych odpadów plastikowych. Oznaczało to, że trzeba znaleźć nowe miejsca na odpady nadające się do recyklingu, produkowane przez bogatsze kraje. Wiele z nich trafiło do biedniejszych krajów w południowo-wschodniej Azji, w tym do Malezji, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu. Jednak także w tym regionie rośnie sprzeciw wobec takich praktyk.

W maju br. malezyjski rząd poinformował, że zwróci około 100 ton australijskich odpadów, ponieważ był zbyt zanieczyszczone, aby poddać je recyklingowi. Minister środowiska Malezji, Yeo Bee Yin, zapowiedział, że Malezja„nie będzie wysypiskiem świata”. Zbuntowały się także Filipiny, które w zeszłym miesiącu wysłały około 69 kontenerów śmieci do Kanady.

Globalne obawy związane z zanieczyszczeniami z tworzyw sztucznych zostały pobudzone przez wstrząsające obrazy zatkanych rzek w Azji Południowo-Wschodniej oraz opisy martwych stworzeń u których wykryto kilogramy plastikowych śmieci w żołądkach. Grupa ekologiczna WWF twierdzi, że każdego roku produkuje się około 300 milionów ton plastiku, z czego większość zamiast do recyklingu, trafia na składowiska, do rzek i oceanów

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2019/jul/09/indonesia-sends-rubbish-back-to-australia-and-says-its-too-contaminated-to-recycle; 2019-07-09;
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments