Jak działają sorbenty? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Jak działają sorbenty?

Jak działają sorbenty?

W zakładach przemysłowych, w magazynach, czasem w miejscach użyteczności publicznej, a nawet w mieszkaniach czy na drogach może dojść do wycieku niebezpiecznych substancji. Najczęściej będą to paliwa, substancje ropopochodne, oleje i inne szkodliwe ciecze, które stanowią realne zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Wówczas niezwykle ważne są działania mające na celu szybkie unieszkodliwienie rozlewiska czy też plam. Od tego, jak szybko zaczniemy pracę oraz jakich środków do tego użyjemy, będzie zależeć bezpieczeństwo pracowników i innych osób, a także ochrona środowiska naturalnego. Z drugiej strony odpowiednia reakcja z pewnością zmniejszy skalę zniszczeń, a także może sprawić, że konsekwencje wycieku (także te finansowe) będą po prostu mniejsze.

sorbenty

fot.Ikapol
Zainwestuj w odpowiednie środki

Szczególnie obiekty przemysłowe muszą być przygotowane na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, a do jakich niewątpliwie należy również wyciek niebezpiecznych substancji. Przede wszystkim przygotowuje się odpowiednie procedury i inwestuje w środki, które są przeznaczone do unieszkodliwiania specyficznych cieczy. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszy się sorbent, który powszechnie jest wykorzystywany przez strażaków. Przede wszystkim ten materiał rewelacyjnie sprawdza się w przestrzeniach przemysłowych i magazynowych, a także na drogach i to w różnych warunkach atmosferycznych. Sorbenty szybko i bezpiecznie usuwają wycieki, a to istotne w momencie, gdy stanowią one zagrożenie na przykład pożarowe.


Jak działają sorbenty?

W dużym skrócie sorbenty to mieszanka rozdrobnionych tworzyw sztucznych skał i minerałów, które przeszły wstępną obróbkę. Przede wszystkim jest ona niepalna i rewelacyjnie wchłania substancje. Przede wszystkim działanie absorpcyjne wykazują sorbenty sypkie. Najlepiej sprawdzają się przy usuwaniu z podłoża substancji ciekłych takich jak na przykład tłuszcze, oleje, paliwa, woda, smary lub ropa. Producenci oferują granulaty o różnych wielkościach i najczęściej wynoszą one od 0,6 do 3,4 mm. To właśnie charakterystyczne kulki rozsypuje się na zanieczyszczonej powierzchni. Ostatecznie się je zamiata, a przestrzeń zostaje czysta, sucha i bezpieczna dla ludzi i pojazdów. Materiał podlega utylizacji. Granulaty są wykorzystywane przez straż pożarną, stacje benzynowe, firmy sprzątające czy też warsztaty samochodowe. Co istotne, sorbenty powinny być wyprodukowane z naturalnych materiałów, ponieważ wówczas można je bez problemu stosować wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Takie produkty nie zawierają środków chemicznych i są nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Charakteryzują się także niską emisją pyłów.

Wygodne maty sorpcyjne

Do usuwania cieczy szczególnie agresywnych takich jak na przykład glikole czy substancje ropopochodne często wykorzystuje się sorbent w postaci maty. To właśnie tej formie zawdzięczają trwałą i podatną na uszkodzenia powłokę, która sprawia, że szkodliwe płyny nie przenikają do podłoża, a są skutecznie wchłaniane. Najczęściej maty są w stanie wchłonąć 20 razy więcej niż same ważą. Wiele oczywiście zależeć będzie od formy, ponieważ znajdziemy modele jedno, dwu lub nawet trzywarstwowe. Maty należy dostosować również do przechowywanych substancji. Producenci oferują na przykład produkty chemiczne, które sprawdzą się przy usuwania bardzo agresywnych zasad i kwasów. Uniwersalne maty będą doskonałe w pomieszczeniach i świetnie poradzą sobie z wyciekiem wody, oleju, chemikaliów nieagresywnych  innych płynów przemysłowych. Natomiast industry rewelacyjnie będzie wchłaniać ropę, substancje ropopochodne, oleje.

Rękaw sorpcyjny

Inną formą zabezpieczenia strefy wycieku jest użycie specjalnego rękawa sorbentowego. Najczęściej jest on wykonany z włókniny oraz wypełniony odpowiednim chłonnym materiałem. Ze względu na swoją elastyczność i możliwość formowania dowolnych kształtów świetnie sprawdzać się będzie w halach produkcyjnych, laboratoriach, a także przy wyciekach z maszyn i pojemników nawet w ciasnych przestrzeniach.  Rękaw rewelacyjnie poradzi sobie na powierzchniach płaskich i przede wszystkim spowoduje, że ciecz nie będzie się dalej rozlewać.

Sorbenty są wykorzystywane w przemyśle metalowym i naftowym, przez straż pożarną, na stacjach paliw, w laboratoriach i zakładach komunalnych i wielu branżach, w których występuje realne zagrożenie wyciekiem substancji różnego typu. Przede wszystkim ten wyjątkowy materiał ma bardzo dużą efektywność wchłaniania, a tym samym są najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się płynów. A to generuje również oszczędności czasu i pieniędzy, a także chroni ludzi, zwierzęta i środowisko naturalne. Sorbety są również niepalne, całkowicie odporne na działanie wody, szybko się je sprząta i utylizuje. W efekcie sprawdzają się w wielu miejscach, w których może dojść do wycieków. Sorbenty charakteryzują się dużą różnorodnością i warto dopasować konkretny produkt na przykład do specyfiki substancji. Granulat czy matę umieszcza się na powierzchni wycieku lub wokół niego – w przypadku rękawa absorpcyjnego, by jak najszybciej i najskuteczniej pozbyć się cieczy.


artykuł sponsorowany

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments