Jest projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego
Rada Ministrów zaakceptowała regulacje określające zasady poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Nowe przepisy mają zachęcić firmy do wydobycia gazu łupkowego.
Pierwszą zachętą jest fakt, że przedsiębiorcy mają otrzymywać jedną koncesję – na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża. Koncesja ta zastąpi trzy obecnie istniejące: poszukiwawczą, rozpoznawczą i wydobywczą.
Poza tym do 2020 roku eksploatacja złóż będzie wolna od podatku. Chodzi o podatek od wydobycia niektórych kopalin, dotyczący gazu ziemnego, w tym łupkowego i ropy naftowej oraz specjalny podatek węglowodorowy, czyli od zysków z tej działalności. Stawki podatkowe od wydobycia tych surowców ze złoża niekonwencjonalnego, czyli z łupków będą o połowę niższe niż w przypadku ich pozyskiwania ze złoża konwencjonalnego.
Podatek za gaz wydobyty z łupków wyniesie 1,5 proc. wartości wydobytego surowca, za ropę naftową – 3 proc. Za surowiec pozyskany ze źródła konwencjonalnego będzie to odpowiednio: 3 proc. i 6 proc.
Zrezygnowano z powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), ale przewidziano więcej uprawnień kontrolnych dla inspekcji górniczych i środowiskowych.
Premier Donald Tusk podkreślał, że Polska musi zabiegać o niezależność gazową i energetyczną od Rosji. − Dzisiaj bezpieczeństwo gazowe staje się podstawowym warunkiem suwerenności każdego kraju europejskiego. Na pewno dotyczy to także Polski – podsumował premier.




