Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej - koncern BP używa groźnych dla środowiska substancji
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej – koncern BP używa groźnych dla środowiska substancji

Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej – koncern BP używa groźnych dla środowiska substancji

Plama ropy
Fot. U.S. Fish and Wildlife Service

Jak dowiedzieli się dziennikarze „BBC News”, środki chemiczne używane przez koncern BP do zwalczania plamy ropy, mogą być groźne dla środowiska naturalnego.

Badania przeprowadzone przez pracowników Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska EPA, wskazują, że dyspergatory używane przez BP mogą stwarzać zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wykazują jednak, że mieszanka ropy i tych środków nie jest bardziej toksyczna niż sama ropa.

Dyspergatory to substancje ułatwiające rozdrobnienie cząstek węglowodorów w wodzie. W swoim działaniu przypominające środki do mycia naczyń.

Amerykańska administracja rządowa ogłosiła już zmniejszenie użycia tych substancji, jednak do 15 lipca wydano 74 pozwolenia na ich wykorzystanie zarówno na powierzchni, jak i pod powierzchnią wody. Przyrodnicy uważają, że użycie takich ilości związków chemicznych może mieć negatywny wpływ na ekosystem Zatoki.

Do katastrofy w Zatoce Meksykańskiej doszło trzy miesiące temu. Jak szacuje rząd amerykański, w tym czasie do wód mogło przedostać się prawie 5 milionów baryłek ropy. Jeśli wyniki obliczeń okażą się poprawne, będzie to największa tego typu katastrofa w historii ludzkości.

Ekologia.pl na podstawie „BBC News”
4.5/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments