Kiedy ścieki przestaną płynąć do Wisły?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Kiedy ścieki przestaną płynąć do Wisły?

Kiedy ścieki przestaną płynąć do Wisły?

Nadal trwa walka z awarią kolektorów ściekowych oczyszczalni Czajka w wyniku której, od wtorku do Wisły wpadają miliony nieczystości. Rozwiązaniem ma być budowa mostu pontonowego, na którym zostanie zbudowany awaryjny rurociąg.  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ścieki przestaną wpływać do Wisły najpóźniej w niedzielę 8 września.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Most zostanie ukończony we wtorek i tego samego dnia, po południu rozpocznie się montaż tzw. bypassu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią wprost do oczyszczalni „Czajka”.  Tzw. bypass ma składać się z z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ naprawa uszkodzonych kolektorów pod Wisłą może potrwa kilka tygodni.

Jak powiedział koordynator akcji Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich, montaż rur zostanie zakończony do końca przyszłego tygodnia. Ścieki przestaną trafiać do Wisły najpóźniej w niedzielę 8 września.

W międzyczasie do Warszawy przyjechał sprzęt służący do ozonowania, którego zadaniem jest ograniczenie zagrożeń bakteriologicznych w związku ze zrzutem nieczystości. Ozonowanie sprawia, że strumień trafiających do Wisły pozbawiony jest większości bakterii. Jednak nie usuwa z wody azotu, czy innych zanieczyszczeń. Dlatego potrzebne są inne rozwiązania.

Czy można pić kranówkę po awarii Czajki?

Awaria nie ma wpływu na warszawską kranówkę i „nadaje się ona do spożycia” ‒ przekonują władze Warszawy. Wyniki badań potwierdzają brak wpływu ścieków zrzucanych awaryjnie do Wisły na jakość wody w rzece, dlatego nie ma podstaw, żeby mówić o katastrofie ekologicznej, jak i epidemiologicznej ‒ czytamy na stronie warszawskich wodociągów.

Ekologia.pl
4.9/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments