Klimat zmienia oblicze Antarktydy
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Klimat zmienia oblicze Antarktydy

Klimat zmienia oblicze Antarktydy

W zeszłym tygodniu góra lodowa wielkości Atlanty oderwała się od lodowca. Naukowcy odkryli dramatyczny spadek liczby kolonii pingwinów na Antarktydzie. A sama Antarktyda mogła właśnie zarejestrować najwyższą temperaturę w historii.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Naukowcy z argentyńskiej bazy badawczej Esperanza zanotowali 6 lutego br. na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego temperaturę o wysokości 18,3 st. oC. Na wypadek, gdyby to nie wystarczyło, na Półwyspie Antarktycznym zarejestrowano 9 lutego br. kolejny rekord, kiedy stacja pogodowa na wyspie Seymour Island odczytała temperaturę 20,75 st. oC.

Chociaż WMO nie określiło jeszcze, czy ten odczyt bije jakikolwiek rekord, z pewnością dostarcza dodatkowych dowodów na ocieplenie w regionie Antarktydy i na całym świecie ‒ uważa Randall Cerveny, meteorolog z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie i ekspert od ekstremalnych warunków klimatycznych w Światowej Organizacji Meteorologicznej.
 
Według WMO wszystkie te wydarzenia są zgodne z trendami obserwowanymi na Antarktydzie w ciągu ostatnich kilku lat. Półwysep Antarktyczny, na którym odnotowano potencjalnie rekordowe lutowe temperatury, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na świecie.

„Nasze regiony polarne są swego rodzaju kanarkiem w kopalni” ‒ powiedział Cerveny, „Jest to bardzo wrażliwe środowisko, dlatego stanowi system ostrzegania dla innych obszarów świata”.

Upadek kolonii pingwinów antarktycznych świadczy o wpływie tego szerszego ocieplenia na zwierzęta zamieszkujące wrażliwe regiony. Najnowsza analiza przeprowadzona przez badaczy z uniwersytetów Northeastern i Stony Brooky, wykazała, że liczba pingwinów na Wyspie Słoni jest o połowę mniejsza niż podczas ostatniego badania z 1971 r.

Noah Strycker, ornitolog i badacz pingwinów ze Stony Brook University, powiedział CNN, że zmiany klimatu usunęły główne źródło pożywienia tych pingwinów, kryl.

Pingwiny, foki i wieloryby zależą od kryla, który zależy od lodu. Jeśli więc zmiany klimatu wpływają na lód, wpływa to na wszystko inne” ‒ powiedział dla CNN.

Chociaż upadek populacji pingwina i oderwanie się góry lodowej od lodowca Pine Island były spowodowane długoterminowymi wpływami, należy zauważyć, że potencjalnie rekordowe temperatury w tym tygodniu, jeśli zostaną zweryfikowane, są głównie spowodowane bardzo szczególnym wydarzeniem pogodowym o nazwie „foehn”, co definiuje się jako „szybkie ocieplenie powietrza schodzącego ze zbocza”.

Według Elli Gilbert, klimatolog, która pracuje w British Antarctic Survey, temperatury już wróciły do normy, ale nie oznacza to, że znowu nie wzrosną.

„Chociaż nie możemy traktować pojedynczych wydarzeń jako wskaźnika długoterminowego trendu, takie ekstremalne wydarzenia stają się coraz częstsze wraz ze zmianami klimatu”, powiedziała CNN.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2020/02/14/world/antarctic-peninsula-climate-change-scn-trnd/index.html; 2020-02-17;
4.7/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments