Koalicja Klimatyczna nie odpuszcza
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Koalicja Klimatyczna nie odpuszcza

Koalicja Klimatyczna nie odpuszcza

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Przedstawiciele Koalicji Klimatycznej oczekują, że Polska zaakceptuje pakiet energetyczno – klimatyczny UE i podejmie działania dla jego pełnego wdrożenia. Skierowali list otwarty do Premiera Tuska w tej sprawie.

Koalicja Klimatyczna podkreśla, że  Rząd, a nie Ministerstwo Ochrony Środowiska jest gospodarzem 14 Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej i dlatego odpowiedzialność za sukces Konferencji spoczywa na wszystkich członkach Rządu.

Według Koalicji w sposób szczególny odpowiedzialność tę ponosi Premier RP, konstytucyjnie odpowiedzialny za kreowanie polityki zagranicznej Polski i tworzenie jej właściwego wizerunku. Koalicja oczekuje, że w trakcie trwania Konferencji w Poznaniu premier Donald Tusk potwierdzi gotowość naszego kraju do realizacji celu strategicznego obowiązującej polityki klimatycznej Polski.

Koalicja wzywa premiera, aby podjął współpracę z innymi przywódcami Unii Europejskiej na rzecz powstrzymania zmian klimatu, a nie stawiał Polski w gronie krajów starających się blokować negocjacje Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie przedstawiciele Koalicji domagają się szybkiego przygotowanie programu wdrożeniowego osiągnięcia co najmniej 15% udziału OZE w zużyciu finalnym energii do roku 2020 wraz z harmonogramem działań oraz projektami niezbędnych mechanizmów prawnych, a także wdrożenia Krajowego Programu Efektywności Energetycznej, tak aby co roku następowała poprawa efektywności energetycznej o co najmniej 3%.

W swoim komunikacie Kolacja  wróciła do „Raportu 2030”. Uważa, że opracowano go przez grupę lobbistyczną przemysłu elektroenergetycznego i przyjęto w nim sprzeczne i błędne założenia.

Zdaniem przedstawicieli Koalicji Raport nie bierze pod uwagę wzrostu efektywności energetycznej i ogromnego potencjału jej oszczędzania. Wg Koalicji w  raporcie nie wskazano, że zablokowanie pakietu spowoduje, że do budżetu państwa po 2013 roku nie będzie wpływać do 6 mld EUR rocznie, nie wskazuje się też, że przyczyni się to do nadmiernych i nieuzasadnionych zysków producentów energii.

„Dlatego wzywamy Rząd RP do zaakceptowania pakietu jako bodźca wspierającego modernizację polskiego sektora energetycznego” – można przeczytać w  komunikacie Koalicji.

Źródło: cire.pl
4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments