Koniec cierpienia zwierząt! Holenderski rząd zamknie wszystkie fermy norek do przyszłego roku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Koniec cierpienia zwierząt! Holenderski rząd zamknie wszystkie fermy norek do przyszłego roku

Koniec cierpienia zwierząt! Holenderski rząd zamknie wszystkie fermy norek do przyszłego roku

Holenderski rząd zaplanował wprowadzić zakaz hodowli norek do 2024 r. Jednak przyspiesza obowiązkowe zakończenie hodowli norek w kraju o trzy lata w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na fermach zwierząt futerkowych.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Pierwsze ogniska koronawirusa odnotowano w kwietniu na dwóch farmach, co doprowadziło do uboju setek tysięcy zwierząt.

Szacuje się, że od kwietnia około 2 miliony norek zostało już poddanych ubojowi zapobiegawczemu. Holandia planowała już zamknąć fermy norek do 2024 r., ale zdecydowała się przyśpieszyć ten proces po tym, jak kilku pracowników farm wykryto COVID-19.

To pozwoli uniknąć masowego uboju norek w pozostałych 120 fermach futerkowych, chyba że pojawią się nowe ogniska COVID-19, donosi wiodąca organizacja charytatywna Humane Society International.
 


„Koniec cierpienia”

HSI pochwaliła holenderski rząd za nakazanie wcześniejszego zamknięcia ferm futerkowych. Dr Joanna Swabe, starszy dyrektor ds. Publicznych w Humane Society International / Europe, powiedziała w oświadczeniu: „Oznacza to koniec cierpienia milionów zwierząt zamkniętych w małych drucianych klatkach na fermach futrzarskich w Holandii”.

„Bez wczesnego zakończenia hodowli zwierząt futerkowych nawet 13,5 miliona więcej zwierząt byłoby zmuszonych cierpieć z powodu krótkiego i nieszczęśliwego życia wyłącznie po to, by zaopatrywać kapryśny przemysł modowy” ‒ powiedziała w oświadczeniu Joanna Swabe. „To chory przemysł dosłownie, jak i w przenośni. Holandia nigdy nie miała bardziej przekonującego czasu na zamknięcie tej branży na dobre”.

Holandia, która jest czwartym co do wielkości producentem futra z norek na świecie,  przeznaczyła 180 milionów euro na rekompensaty dla rolników.

Ogniska COVID-19 na fermach norek odnotowano również w innych krajach. Infekcje wykryto również na początku tego roku na farmie w Hiszpanii, a na początku tego miesiąca zidentyfikowano pięć zakażonych norek na dwóch dużych fermach w stanie Utah w USA.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://nltimes.nl/2020/08/31/coronavirus-found-43rd-dutch-mink-farm; 2020-09-03;
4.9/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments