Koniec z celowym postarzaniem sprzętu AGD?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Koniec z celowym postarzaniem sprzętu AGD?

Koniec z celowym postarzaniem sprzętu AGD?

Unia Europejska w końcu postanowiła, że bezlitośnie rozprawi się z producentami sprzętu elektronicznego, którzy projektują w ten sposób, by sprzęt miał z góry przewidzianą żywotność. KE ratyfikowała przepisy dotyczące „prawa do naprawy”, które będą wymagać od producentów sprzętu AGD i RTV projektowania trwałych produktów i udostępniania części zamiennych w celu zmniejszenia ilości odpadów.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Od 2021 r. firmy będą musiały produkować urządzenia bardziej trwałe i łatwiejsze w naprawie. Sprzęt AGD i RTV ma być tworzony w ten sposób, żeby było łatwiej go przetwarzać, odzyskiwać lub poddawać recyklingowi. Dla każdego typu sprzętu wyznaczono czas, w jakim producenci muszą zapewniać dla serwisów naprawy dostęp do części zamiennych urządzenia – z reguły jest 7-10 lat po zakończeniu produkcji danych sprzętów. Zasady dotyczą artykułów elektrycznych, w tym telewizorów, oświetlenia, lodówek, pralek i zmywarek.

Prawodawstwo powstało w wyniku skarg konsumentów w Europie i Ameryce Północnej rozwścieczonych sprzętami, które psują się, krótko po okresie kończącej się gwarancji.

Właściciele zwykle nie są w stanie samodzielnie naprawić urządzeń – lub znaleźć kogoś, kto mógłby taką naprawę wykonać za przystępną cenę – dlatego są zmuszeni zakupić nowy sprzęt. Generuje, to nie tylko dodatkowe koszty, ale i góry odpadów, które zalegają na składowiskach.

Zgodnie z nowymi standardami Komisji Europejskiej producenci będą musieli udostępniać części zamienne, takie jak uszczelki i termostaty, profesjonalnym stacjom obsługi. Przepisy zawierają również regulacje mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń. Ma to zapobiec częstemu wyrzucaniu i kupowaniu coraz to nowych sprzętów. Według szacunków, działanie te pozwolą zaoszczędzić europejskim gospodarstwom domowym średnio 150 euro rocznie.

„Nowe wymagania dotyczące napraw pomogą wydłużyć żywotność urządzeń codziennego użytku, które obecnie psują się zbyt szybko. Bardzo ważne jest, abyśmy odrzucili obecny trend wyrzucania sprzętu, który wyczerpuje zasoby naturalne i opróżnia kieszenie konsumentów”– powiedziała, Monique Goyens, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC).

Tzw. „prawo do naprawy” zacznie obowiązywać od 2021 r.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/business-49884827; 2019-10-07;
4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments