Koniec zbierania nakrętek? Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Koniec zbierania nakrętek? Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy

Koniec zbierania nakrętek? Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy

Za sprawą unijnej dyrektywy Single Use Plastics (SUP), od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju. To może oznaczać koniec ze zbieraniem nakrętek na cele charytatywne, np. na zakup sprzętu dla niepełnosprawnych.

Fot. Mike_shots/Shutterstock

Fot. Mike_shots/Shutterstock
W szkołach, w przedszkolach, w sklepach spożywczych, można znaleźć punkty, do których oddaje się plastikowe nakrętki. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. Niedługo akcja to może odejść do lamusa. A wszystko przez unijną dyrektywę, która nakłada obowiązek trwałego przymocowania nakrętek do jednorazowych opakowań PET o pojemności do 3 litrów.

Zmiany te tłumaczone są względami środowiskowymi.

„Od 2024 r. butelki z tworzywa sztucznego będą musiały posiadać przytwierdzone nakrętki, a od 2030 r. będą musiały być wykonane co najmniej w 30 proc. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Aby ułatwić recykling, do 2029 r. 90 proc. plastikowych butelek trzeba będzie poddać selektywnej zbiórce” – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Jak powiedział na łamach serwisu Prawo.pl Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling zbieranie nakrętek miało cel edukacyjny, a poza tym – fundacje mogły na tym nieco zarobić. „Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens” – dodał.

Podobnego zdania jest Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, który mówi, że dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego.

„Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki” – wyjaśnił ekspert na łamach serwisu Prawo.pl.

Dyrektywa Single Use Plastics (zwaną również Dyrektywą Plastikową) jest częścią europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Nowe przepisy przewidują przede wszystkim ograniczenia i obowiązki związane z wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz z ich selektywną zbiórką. UE zalicza do nich również luźne nakrętki jednorazowych butelek PET na napoje. Obecnie prowadzone są prace nad ogólnoeuropejskimi normami dotyczącymi nakrętek w celu ułatwienia wprowadzenia dyrektywy dla wszystkich państw członkowskich. Ich uchwalenie oczekiwane jest wkrótce.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Prawo.pl: Zbieranie „charytatywnych nakrętek” możliwe tylko do połowy 2024 r. ; https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/prawopl-zbieranie-charytatywnych-nakretek-mozliwe-tylko-do-polowy-2024-r; data dostępu: 1 czerwca 2023 roku;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Brak tu podstawowej imformacji. Artykul jest nierzetelny i wprowadza w błąd. Nakrętki są z innego plastiku niż reszta butelki. Ten plastik jest kilkadziesiąt razy droższy i dlatego warto go oddzielnie zbierać!!! A cel tego przepisu jest zupełnie inny, świadomi się domyśla.