Kotły na węgiel i drewno znikną z polskiego rynku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze

Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze

pixabay.com
pixabay.com

Przełom w walce ze smogiem! W dniu 5.09.2017 w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku.
Rozporządzenie mówiące o zakazie sprzedaży i instalowaniu kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5 wejdzie w życie 1 października 2017 roku. Kotły niespełniające powyższych norm, które powstały przed październikiem 2017 r. będzie można sprzedawać jedynie do końca czerwca 2018 roku.

‒To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju, powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. ‒ Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym czekaliśmy na tę regulację od lat postulując jej wprowadzenie. Upominała się o nią również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.

W rozporządzeniu szczegółowo określono wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW (także tych wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe). Dokument wskazuje graniczne wartości emisji pyłu, CO i gazowych zanieczyszczeń organicznych (tabela poniżej) oraz zakazuje stosowania w konstrukcji kotłów rusztu awaryjnego.

W styczniu tego roku rząd zapowiedział przeprowadzenie działań w celu poprawienia jakości powietrza w naszym kraju. Wprowadzenie norm na kotły to tylko jedno z nich, jednak wciąż brakuje norm na węgiel. Pozostaje pytanie czy rządowi wystarczy odwagi i determinacji na przeprowadzenie działań antysmogowych, które zapowiedział w styczniu 2017 r.

‒ Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy. – powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach.

Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok. Niezmiernie istotne jest czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa.

Ekologia.pl
Źródło:
4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dobra decyzja! Ja już dawno zmieniłem kocioł na ekologiczny 5 klasy spalający pellet. Jestem bardzo zadowolony, a poza tym mam świadomość, że nie truje środowiska. Piec KOSTRZEWA kupiłem na http://www.wojciechowski.co.pl – polecam

Pellet jest bardzo drogi w porównaniu z węglem. Ogrzewanie nim kosztuje KILKAKROTNIE drożej. Ta ustawa działa na korzyść wielkich koncernów, a na szkodę Polaków.

To tragedia. Lewackie prawo. PiS schodzi na psy. Te nowe kotły będą bardzo drogie. Polacy są biedni. Niech im rząd kupi. Ten antysmogowy alarm to żydolewacka ideologia. I tak będziemy sami robić takie piece jak chcemy i palić tym czym chcemy.

prawda