Lenistwo sprzyja chomikom dżungarskim
Chomiki dżungarskie, które w naturze zamieszkują stepy i tundry Syberii, potrafią przejść swego rodzaju odnowę biologiczną. Dzieje się tak dzięki tymczasowej kontroli obniżenia temperatury i spowolnieniu metabolizmu – informuje pismo Biology Letters.
Badaniami zjawiska zajął się Christopher Turbill z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. Naukowiec badał zachowanie 25 samic chomika dżungarskiego w warunkach, gdzie gryzonie miały zapewnione 8 godzin światła dziennego. W ciągu 180 dni połowa zwierząt przebywała w temperaturze 20 st. C, a w 9 st. C. W celu obserwacji tego co się dzieje w ciele, chomiki miały wszczepione biochipy.
Zdaniem naukowca stan torporu (czyli kontrolowane obniżenie temperatury ciała) ma wpływ na telomery – zakończenia chromosomów chroniące je przed uszkodzeniami w trakcie kopiowania. Przy podziale komórki telomer skraca się, co ma związek z procesem starzenia się.
W przypadku chomików okazało się, że codzienny torpor sprzyja zachowaniu i odbudowie telomerów. Najbardziej było to widocznie w grupie gryzoni, które żyły w niższej temperaturze.
Turbill uważa, że podobny proces może zachodzić u wszystkich zwierząt zapadających w stan torporu lub hibernacji. Jednak w przypadku ludzi zimowy letarg nie powoduje „odnowy biologicznej”.
Niższa temperatura obniża tempo reakcji chemicznych, także katalizowanych przez enzymy w żywych komórkach, organizmy stałocieplne zachowują stałe tempo metabolizmu, dzięki stałej temperaturze.