Licznik emisji CO2 na Madison Square Garden
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Licznik emisji CO2 na Madison Square Garden

Licznik emisji CO2 na Madison Square Garden

Fot. dbcca.com
Fot. dbcca.com

W samym centrum Nowego Jorku, na słynnym Madison Square Garden, odsłonięto pierwszy na świecie licznik, wyświetlający w czasie rzeczywistym ilość emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Mierzący ponad 20 metrów bilboard został stworzony przez Deutsche Bank. Licznik pokazuje bieżącą liczbę ton emisji 24 gazów cieplarnianych, mierzoną w ekwiwalencie CO2. Dane pobierane są z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Z kolei proces śledzenia poziomu dwutlenku węgla opiera się na regularnych pomiarach długotrwałych koncentracji gazów cieplarnianych z urządzeń NOAA i NASA rozsianych w wielu miejscach globu.

– Ograniczenie globalnej emisji gazów cieplarnianych jest trudnym zadaniem. Mamy nadzieję, że publiczne prezentowanie tych danych wpłynie na decyzje rządów i rynków, by jak najszybciej przestawić się na nisko-emisyjną gospodarkę – powiedział Kevin Parker z Deutsche Banku podczas ceremonii włączenia licznika, która odbyła się 18 czerwca.

– Licznik dwutlenku węgla to nowy, ważny eksperyment przekazywania informacji pomiędzy naukowcami zajmującymi się zmianami klimatu a społeczeństwem – dodał Ronald Prinn, profesor nauk atmosferycznych MIT.

Cyfry na liczniku (na zdjęciu) pokazują aktualną ilość gazów cieplarnianych, która wynosi 3,64 bilionów ton. Liczba ta rośnie o około 2 miliardy ton miesięcznie. Naukowcy są zgodni, że jeżeli ta tendencja się utrzyma istnieje coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia szybkich zmian klimatycznych.

Ponieważ celem projektu jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat konieczności zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, licznik jest oczywiście zeroemisyjny. Cyfry na wyświetlaczu są generowane przez 40.960 energooszczędnych diod LED.

Poziom emisji gazów cieplarnianych odpowiadający licznikowi w Nowym Jorku można śledzić online na stronie know-the-number.com.

ekologia.pl

4.9/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments