Młody wieloryb zmarł z 88 kilogramami plastiku w żołądku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Martwy wieloryb miał 40 kg plastikowych śmieci w żołądku

Martwy wieloryb miał 40 kg plastikowych śmieci w żołądku

Czterdzieści kilogramów różnorodnych plastikowych śmieci znaleziono w żołądku martwego wala Cuviera, który w piątek został wyrzucony przez ocean w filipińskiej prowincji Compostela Valley.

W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D\' Bone Collector Museum Inc.

W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D’ Bone Collector Museum Inc.

W sobotę, 16 marca br., kuratorzy w muzeum historii naturalnej w Davao City na Filipinach otrzymali telefon od lokalnej agencji morskiej: Ocean wyrzucił na brzeg wynędzniałego wieloryba, który wymiotuje krwią. Zaraz po telefonie zwierzę zmarło.

Kiedy Darrell Blatchley, ekspert od ssaków morskich i kurator w D’Bone Collector Museum Inc. w Davao City, przetransportował wieloryba do laboratorium, by wykonać sekcję, znalazł coś szokującego: ponad 40 kilogramów plastikowych odpadów zostało zakleszczonych w jego brzuchu.

„Plastik dosłownie wylewał się z brzucha. Wyciągnęliśmy pierwszą torbę, potem drugą. Potem trafiliśmy na 16 worków z ryżem – na plastikowe torebki i torebki z przekąskami i duże sploty nylonowych lin…” ‒ powiedział Darrell Blatchley.
 
Plastikowe śmieci były tak gęsto upakowane w żołądku martwego wieloryba, że brzuch był twardy i wyglądał jak piłka baseballowa, tylko wielokrotnie większa. Część z odpadów była w żołądku tak długo, że zaczęła się zwapniać.

Młody samiec wala Cuviera prawdopodobnie zmarł z głodu i odwodnienia spowodowanego plastikiem wypełniającym jego brzuch. Wieloryby pobierają wodę z pożywienia, które połykają. Sekcja zwłok wykazała, że zwierzę nie jadło przez wiele dni. Jego ciało niszczyło się od środka: kwas żołądkowy, niezdolny do rozbicia plastikowych odpadów, wypalił dziury w jelitach i w wyściółce żołądka.

Wraz z rosnącym rosnącym zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi, coraz więcej delfinów, wielorybów, ptaków i ryb ginie w wyniku spożycia plastiku. UNESCO szacuje, że każdego roku 100 000 ssaków morskich umiera z tego powodu.

Przyczyna śmierci jest różna. Czasami, tak jak w tym przypadku młodego wala, plastik zapycha żołądek i i zwierzę umiera z głodu, innym razem ostre krawędzie wbijają się w ich narządy wewnętrzne.

W żołądku młodego wala znaleziono ponad 40 kg plastikowych odpadów. Fot. D’ Bone Collector Museum Inc.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/18/dead-whale-washed-up-in-philippines-had-40kg-of-plastic-bags-in-its-stomach; 2019-03-19;
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments