Minister Środowiska w obronie ekologów
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Minister Środowiska w obronie ekologów

Minister Środowiska w obronie ekologów

Fot. Wikipedia CC
Fot. Wikipedia CC

Minister Środowiska oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska bronią ekologów, którzy w ostatnim czasie oskarżani są o blokowanie inwestycji przeciwpowodziowych.
 
– Nacisk organizacji ekologicznych jest uzasadniony, pełnią one bardzo ważną rolę w systemie, reprezentują wrażliwość ekologiczną, szczególnie w sprawach ochrony przyrody – powiedział Minister Środowiska Andrzej Kraszewski na konferencji prasowej z okazji utworzenia sieci ENEA. Jak podkreślił minister, to urzędnicy podejmują ostateczną decyzję. Ich zadaniem jest wysłuchanie racji obu stron, zarówno inwestora jak i ekologów, by na podstawie tego podjąć racjonalną decyzję.  – Zatem urzędnicy, odwagi! – nawołuje.
 
Z kolei Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Michał Kiełsznia obwinia inwestorów za nieprawidłowe przygotowywanie ocen środowiskowych, przez co hamowany jest proces inwestycyjny. Podkreślił też, że im raporty będą lepsze, tym decyzje będą szybciej wydawane.

Przyczyną konfliktu były protesty ekologów, którzy nie zgadzali się na wycięcie drzew na odcinku Wisły, w wyniku czego nie można było wyremontować wałów. Zbyt niska bariera przeciwpowodziowa przepuściła wodę, przez co zalane zostały okoliczne miejscowości w rejonie Oświęcimia. Stało się to przyczyną ostrej krytyki zarówno ze strony lokalnych władz jak i społeczeństwa.

Ekologia.pl (JS)

4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Minister łagodzi spory. Miło z jego strony. I tak każdy kto działa w ochronie środowiska i stara się przeforsować jakąkolwiek inwestycje wie ile czasu trzeba użerać się z ekologami i ich bzdurnymi zarzutami. Pomysły mają kosmiczne i utrudniają pracę specjalistom.

Chyba zbyt ambitnie odpowiadasz na post powyżej, chyba zapomniałeś/(aś) że żyjemy w kraju w którym robi się oprysk na chwasty i mrówki a potem ludzie są zdziwieni, że np Jodły żyjące w silnej symbiozie z mrówkami padają jedna po drugiej/ trzeba bronić ekologów wycięte drzewa tylko zwiększają powódź im mniej drzew tym większy spływ powierzchniowy

Wpierw Rząd i Parlament piszą odpowiednie ustawy i rozporządzenia, w których określone jest co należy lub nie należy zrobić przy danych inwestycjach, a potem się dziwią, że organizacje pozarządowe sprzeciwiają się (zgodnie z prawem, zgodnie z tymi ustawami i rozporządzeniami!) pewnym inwestycjom. Trochę logiki panowie….

całkowicie się zgadzam z Panem Ministrem