Na Evereście rośnie coraz więcej roślin!
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Na Evereście rośnie coraz więcej roślin!

Na Evereście rośnie coraz więcej roślin!

Wokół Mount Everest i całego regionu Himalajów rośnie coraz więcej mchów, traw i niewielkich krzewów. Zdaniem naukowców zmiany w tym obszarze, to globalnego ocieplenia.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Zespół naukowców z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, wykorzystał dane satelitarne do ustalenia wzrostu wegetacji w okresie subnawialnym – czyli roślin rosnących między linią drzew a linią śniegu w Himalajach.

Wykorzystując dane satelitarne NASA Landsat z lat 1993–2018 i teledetekcję zmierzyli „niewielki, ale znaczący” wzrost pokrycia roślinnością w czterech przedziałach wysokości między 4150 a 6000 metrów nad poziomem morza.


Niewiele wiadomo na temat tych odległych, trudno dostępnych ekosystemów, złożonych głównie z traw i krzewów i sezonowego śniegu, ale badania wykazały, że pokrywają one coraz większy obszar Himalajów. Naukowcy uważają, że potrzebne są „pilne badania”, aby zrozumieć konsekwencje wzrostu wegetacji.

„Może być tak, że rośliny zatrzymują śnieg i mogą powodować, że topnieje on wolniej. Możliwe jest też, że rośliny powodują szybsze topnienie śniegu” ‒ powiedziała CNN Karen Anderson, która kierował badaniami.

Region himalajski Hindukusz rozciąga się na wszystkie osiem państw lub ich część, od Afganistanu na zachodzie po Birmę na wschodzie. 1,4 miliarda ludzi zależy od wody gromadzonej w regionie, a zmiany w cyklach wodnych i zaopatrzeniu mogą mieć daleko idący wpływ na lokalne społeczności.

„Wiemy, że rośliny i obieg wody są sprzężone” ‒ wyjaśnia Anderson. „Wszędzie tam, gdzie rosną rośliny, zmienia się sposób, w jaki zachowuje się cykl wodny na tych obszarach”.
 
Chociaż badanie nie skupiło się na przyczynach, wyniki są zgodne z modelowaniem, które pokazuje spadek „obszarów o ograniczonej temperaturze” (gdzie temperatury są zbyt niskie, aby rośliny mogły rosnąć) w regionie Himalajów z powodu globalnego ocieplenia.
 
„Przeprowadzono wiele badań nad topnieniem lodu w regionie Himalajów, w tym badanie, które wykazało, że tempo utraty lodu podwoiło się w latach 2000–2016″  powiedziała Karen Anderson.

„Ważne jest monitorowanie i zrozumienie utraty lodu w głównych systemach górskich, ale ekosystemy obejmują znacznie większy obszar niż stały śnieg i lód, a my wiemy o nich bardzo niewiele” – dodała Anderson.

Według naukowców śnieg pada tu i topnieje sezonowo i nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała zmieniająca się roślinność podmiejska na ten aspekt cyklu wodnego – co jest istotne, ponieważ ten region zasila dziesięć największych rzek w Azji.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2020/01/10/asia/plants-everest-climate-intl-scli-scn/index.html; 2020-01-22;
4.9/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Jakie ocieplenie? Kanadę zasypało, że ludzie z domów nie mogą wyjść, drogi nieprzejezdne. Jedna lekka zimka spowodowana rokiem przestepnym a ludzie wieszczą niczym w 2012:)
Wszędzie padają rekordy zimna z Queensland włącznie. Nawet jeśli turyści wnieśli na ubraniach jakieś nasiona ione wykiełkowały to dobrze, wszędzie wycina się lasy, truje polne kwiay zwane chwastami, to tej zieleni musi gdzieś przybywać,chociażby dla fotosyntezy.
Ja to bym chciała tego ocieplenia, ale jako realistka wiem, że nie ma na co liczyć. Obecnie do końca maja potrafi byc zima.