Namibia chce sprzedać 170 słoni, by chronić swoją przyrodę
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Namibia chce sprzedać 170 słoni, by chronić swoją przyrodę

Namibia chce sprzedać 170 słoni, by chronić swoją przyrodę

Namibia wystawiła na sprzedaż 170 „wysokiej wartości” słoni. Do sprzedaży dzikich zwierząt przyczyniło się nasilenie konfliktów między ludźmi i zwierzętami oraz rosnąca populacja słoni w tym kraju.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Według państwowej gazety Namibii New Era, w kraju nastąpił gwałtowny wzrost populacji dzikich słoni, co spowodowało nasilenie konfliktów między ludźmi i zwierzętami. Ministerstwo środowiska w Namibii oświadczyło, że jest gotowe sprzedać słonia każdemu, kto spełni niezbędne kryteria. Kto w takim razie będzie mógł kupić słonia? Krajowi lub zagraniczni nabywcy będą musieli spełnić kilka warunków, w tym m. in. posiadanie specjalnie wydzielonego miejsca, w którym zwierzęta będą mogły przejść kwarantannę, ogrodzenia odpornego na zwierzynę łowną i niezbędne pozwolenia od organów ochrony przyrody.

Zagraniczni nabywcy muszą również przedstawić dowód, że organy ochrony przyrody w ich krajach zezwolą im na eksport słoni.

Podobnie jak kilka innych krajów afrykańskich, Namibia stara się zachować równowagę między ochroną cennych gatunków, takich jak słonie i nosorożce, a jednocześnie radzić sobie z niebezpieczeństwem, jakie stwarzają, gdy wkraczają na obszary zamieszkiwane przez ludzi.

Działania Namibii na rzecz ochrony przyrody cieszą się międzynarodowym poparciem – według danych rządowych populacja słoni wzrosła z około 7500 w 1995 roku do 24000 w 2019 roku. Ale w zeszłym roku Namibia stwierdziła, że rozważa wycofanie się z restrykcyjnych przepisów regulujących światowy handel zagrożonymi gatunkami. Nastąpiło to po tym, jak kraje zagłosowały podczas spotkania CITES za odrzuceniem propozycji złagodzenia ograniczeń w polowaniu i wywozie białych nosorożców.  

Rząd Namibii już wcześniej wystawił na sprzedaż ponad 100 bawołów, co również wynikało ze znacznego wzrostu liczby przypadków konfliktów między ludźmi i zwierzętami oraz kontroli populacji ze względu na ograniczone pastwiska. Namibia sprzedała również na aukcji kilka zwierząt z parków narodowych ze względu na zmniejszające się zasoby wody po suszy w 2019 roku.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://edition.cnn.com/2020/12/03/africa/namibia-elephant-auction-intl-hnk-scli/index.html; 2020-12-04;
4.7/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kiedy Niemcy, zapłaca odszkodowania za holokaust Namibii? ..i zwrócą szczątki ludzkie temu narodowi?

Slonie sa czyjes??? Rozumiem auto , ktos wyprodukowal i sprzedaje komus ale dzikie zwierze?? Moge sprzeda Kaczynskiego???