Naukowcy badają, dlaczego w USA nietoperze masowo wymierają
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Naukowcy badają, dlaczego w USA nietoperze masowo wymierają

Naukowcy badają, dlaczego w USA nietoperze masowo wymierają

W wielu jaskiniach i pieczarach wschodniej części USA spotyka się dziś liczne szkielety nietoperzy. Wcześniej zwierzątka te drzemały zawieszone pod sufitem jaskiń. Teraz tworzą na ich spodzie cmentarzyska – pisze „New Scientist”.

Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu


Od stanu Vermont po Zachodnią Wirginię amerykańskie nietoperze są niszczone przez tajemniczego zabójcę. Pierwsze oznaki, że z tymi latającymi ssakami dzieje się coś niedobrego, pojawiły się w lutym 2006 roku.

Badacz jaskiń sfotografował wtedy w pieczarze Howe w Albany (stan Nowy Jork) zimujące nietoperze, które miały białe pyszczki. Wkrótce zauważono, że zwierzątka dziwnie się zachowują – zbyt wcześnie wybudzały się ze snu zimowego i były bardzo wygłodzone. Niektóre w ciągu dnia wylatywały na zewnątrz pieczar w poszukiwaniu pożywienia.

Wnętrza jaskiń były zaś usłane martwymi nietoperzami. Nosy, uszy i skrzydła latających ssaków pokryte były białą pleśnią. Pierwszym podejrzanym o spowodowanie masowego ginięcia zwierzątek jest grzyb, który ostatnio został zidentyfikowany jako Geomyces destructans. Nie wyklucza się także innych możliwości.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP - Nauka w Polsce;
4.5/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

może to jedna z przyczyn…

A może zmiany klimatyczne? Może są jakieś zmiany w polu magnetycznym?…Sądzę, że odpowiedzi można się doszukiwać w wielu przyczynach. Fajnie by było jakby portal zdobył informacje na ten temat. Bardzo interesująca sprawa.