Niepokojące badania: „wieczne chemikalia” znalezione we krwi zwierząt na całym świecie
Ponad 330 gatunków dzikich zwierząt na całym świecie jest skażonych powszechnie stosowanymi chemikaliami znanymi jako PFAS.
Analiza została opracowana przez Environmental Working Group (EWG), organizację non-profit, która śledzi zanieczyszczenie PFAS i opracowała interaktywną mapę, która pokazuje, które gatunki zwierząt były badane, gdzie je analizowano oraz poziomy i typy PFAS znalezione w ich ciałach.
Naukowcy odkryli chemikalia u wielu zwierząt, takich jak skorpiony, pandy, tygrysy syberyjskie, żółwie, konie, psy, plankton, lwy morskie, dziki, wydry i ostrygi. Zakres zanieczyszczenia jest „otrzeźwiający” – powiedział David Andrews, starszy naukowiec z EWG.
„Badania na ludziach zajęły sześć dekad, aby naprawdę zrozumieć, w jaki sposób te chemikalia wpływają na naszą biologię na tak wiele różnych sposobów… i nie ma powodu, by sądzić, że te same skutki nie występują również w dzikiej przyrodzie” – dodał Andrews.
PFAS to klasa około 12 000 chemikaliów często używanych do wytwarzania tysięcy produktów konsumenckich odpornych na wodę, plamy i ciepło. PFAS można znaleźć w tonach wytwarzanych towarów, od opakowań żywności i odzieży po pianę przeciwpożarową i (dawniej) patelnie teflonowe. Nazywa się je „wiecznymi chemikaliami”, ponieważ nie rozkładają się naturalnie, są wysoce mobilne, gromadzą się i nieustannie krążą w środowisku. Oznacza to, że nawet zwierzęta w odległych częściach świata, które są daleko od źródeł przemysłowych, takie jak pingwiny na Antarktydzie lub niedźwiedzie polarne w Arktyce, mogą być skażone wysokimi poziomami PFAS.
Naukowcy odkryli około 120 rodzajów związków PFAS we krwi zwierząt, chociaż liczba ta jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ ograniczenia możliwości testowania utrudniają identyfikację wielu chemikaliów.
Dzika przyroda na całym świecie walczy z utratą siedlisk, zmianami klimatycznymi, a czasami kłusownictwem. Nowy raport sugeruje, że zanieczyszczenie wiecznymi chemikaliami może stanowić kolejne zagrożenie dla przetrwania wielu gatunków.
Wpływ PFAS na zdrowie zwierząt nie jest dobrze zbadany, ale w przypadku ludzi badania powiązały narażenie na chemikalia z niektórymi nowotworami, chorobami tarczycy, zmniejszoną płodnością, opóźnieniami rozwojowymi, uszkodzeniem wątroby, wysokim poziomem cholesterolu i zmniejszoną odpowiedzią immunologiczną. W rezultacie amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała dwa najbardziej znane PFAS za „substancje niebezpieczne” i pracuje nad zasadami ograniczania ich obecności w wodzie pitnej.
Wpływ na zdrowie zwierząt pozostaje niejasny, ale w zeszłym roku naukowcy z Karoliny Północnej odkryli zaburzenia autoimmunologiczne podobne do tocznia u aligatorów żyjących w wodzie skażonej przez pobliską fabrykę PFAS.
„Zdrowie ludzi i zdrowie zwierząt są ze sobą powiązane” – przekonują naukowcy. „To, co wpływa na ludzi, wpłynie również na zwierzęta i odwrotnie – to kolejny ważny wniosek z badań.”
- Morgan McFall-Johnsen, Business Insider; "'Forever Chemicals' Have Been Found in Animals on Every Continent Except One"; sciencealert.com; 2023-02-23;
Trochę brakuje informacji jak tego świństwa unikać.