O przyszłości energetyki jądrowej w Polsce

Założenia Programu polskiej energetyki jądrowej były tematem wystąpienia wiceminister gospodarki Hanny Trojanowskiej w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w związku z konferencją „Przyszłość energetyki jądrowej w Polsce”, która odbyła się 19 czerwca br.
Jak poinformowała Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, jednym z najważniejszych działań w ramach Programu będzie stworzenie infrastruktury, niezbędnej do wdrożenia tego typu energetyki w Polsce. Potrzebne są nowe przepisy, umożliwiające m.in. przygotowanie i zrealizowanie budowy pierwszej elektrowni atomowej.
Nowe prawo jądrowe ma powstać do końca bieżącego roku i zostać wdrożone rok później. Przepisy te pozwolą określić m.in. kryteria wyboru lokalizacji elektrowni oraz wybrać technologię reaktora i modelu finansowania projektu.
Niezbędnym krokiem Programu jest przygotowanie kadry specjalistów na potrzeby polskiej energetyki jądrowej. Jak poinformowała wiceminister, Ministerstwo Gospodarki zamierza w latach 2009-13 wykształcić za granicą wykładowców, którzy następnie będą uczyć polskich studentów kierunków technicznych. Zapowiedziała także uruchomienie we współpracy z zagranicznymi uczelniami studiów II stopnia poświęconych energetyce jądrowej.






