Od 1 września znikną tradycyjne żarówki 75W
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Od 1 września znikną tradycyjne żarówki 75W

Od 1 września znikną tradycyjne żarówki 75W

Tradycyjna żarówka
Fot. www.sxc.hu

Od 1 września nie kupimy tradycyjnych żarówek 75 W. Unia Europejska zakazała ich produkcji i sprzedaży. Zwykłe żarówki systematycznie są wycofywane z rynku, a w 2012 roku zupełnie znikną ze sklepowych półek.

UE uznała, że tradycyjna żarówka przyczynia się do zmian klimatu – zużywa zbyt dużo energii, co przyczyna się do emisji gazów cieplarnianych. W zeszłym roku ze sprzedaży zostały wycofane żarówki 100 W. W zamian będziemy oświetlać pomieszczenia przy użyciu świetlówek lud diod, które są bardziej ekologiczne.

Tradycyjne żarówki pobieraną energię zużywają głównie na produkcję ciepła, a niewielki procent przekłada się na produkcję światła. W przypadku żarówek energooszczędnych nie tylko dbamy o środowisko, ale także o własną kieszeń. Świetlówki  te mają o wiele dłuższy żywot od tradycyjnych.

Ekologia.pl

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko co zakładać w pomieszczeniach, w których często włącza się i wyłącza światło? Bo z tego co mi wiadomo i co zresztą sama zauważyłam we własnym domu. Żarówki energooszczędne są nietrwałe na częste włączanie i włączanie, i żeby spełniały swoją funkcję powinny się palić przez kilka godzin non stop. A w ubikacji nie zapalę sobie przecież światła na cały dzień?