Źródło:
Joshua S. Apte, Michael Brauer, Aaron J. Cohen, Majid Ezzati, C. Arden Pope. Ambient PM2.5 Reduces Global and Regional Life Expectancy. Environmental Science & Technology Letters, 2018; DOI: 10.1021/acs.estlett.8b00360
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca życie
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca życie o co najmniej rok ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Environmental Science & Technology Letters”.
Naukowcy przeanalizowali zanieczyszczenie powietrza cząsteczkami pyłu zawieszonego (PM), których średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrona. Te drobne cząstki mogą wniknąć głęboko do płuc, zwiększając ryzyko wystąpienia ataków serca, udarów, chorób układu oddechowego i raka.
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Joshua Apte’a z Cockrell School of Engineering na University of Texas w Austin, wykorzystał dane z Global Burden of Disease Study, aby zmierzyć ekspozycję na zanieczyszczenia PM2,5 w 185 krajach. Następnie badacze określili ilościowo wpływ zanieczyszczeń powietrza na długość życia dla każdego kraju.
Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca życie, i to co najmniej o rok. Efekt ten jest znacznie bardziej wyraźny w niektórych krajach ‒ w Egipcie średnia długość życia skraca się o 1,9 lat, a w Indiach ‒ o około 1,5. W Rosji ludzie żyją krócej o około 20 miesięcy.
„Fakt, że zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząsteczkami jest głównym globalnym zabójcą, jest już dobrze znany” ‒ powiedział Apte. „Teraz jesteśmy w stanie jasno powiedzieć, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacząco skraca życie na całym świecie, średnio o około rok.”
„W krajach, takich jak Indie i Chiny korzyść dla osób starszych pod względem poprawy jakości powietrza byłaby szczególnie duża. W przypadku większości krajów azjatyckich, gdyby zanieczyszczenie powietrza zostało usunięte jako ryzyko śmierci, 60-latkowie mieliby od 15 do 20 procent większą szansę, by dożyć do 85 lat i więcej.”