„Operacja pusty talerz” ma nauczyć Chińczyków niemarnowania żywności
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko „Operacja pusty talerz” ma nauczyć Chińczyków niemarnowania żywności

„Operacja pusty talerz” ma nauczyć Chińczyków niemarnowania żywności

Chiński przywódca Xi Jinping rozpoczął kampanię wymierzoną w nowego wroga kraju: marnowanie żywności. „Marnotrawstwo jest haniebne, a oszczędność jest honorowa” – powiedział Xi w przemówieniu opublikowanym we wtorek, opisując ilość marnowanej żywności w kraju jako „szokującą i niepokojącą”.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

„Kto wie, że nasz posiłek w naczyniu, każde ziarno przychodzi od ciężkiej pracy?”  ‒ powiedział chiński przywódca Xi Jinping. Dodał: „Powinniśmy nadal mieć poczucie kryzysu związanego z bezpieczeństwem żywnościowym. Wpływ tegorocznej pandemii Covid-19 wywołał alarm ”.

Skupienie się na marnowaniu żywności pojawiło się po tygodniach masowych powodzi w całym kraju, które spowodowały zniszczenie upraw, przyczyniając się do wzrostu cen żywności.

W obliczu napięć handlowych z USA i innymi krajami bezpieczeństwo żywnościowe – zawsze priorytet dla Chin ‒ stało się jeszcze ważniejsze. Według szacunków od 20% do 30% zbóż w Chinach pochodzi z importu.

Lokalne władze natychmiast przystąpiły do działania z propozycjami skierowanymi przeciwko pladze marnotrawienia żywności, czyli „operacją pustego talerza”.

Stowarzyszenie Przemysłu Kateringowego Wuhan wezwało restauracje w mieście do wdrożenia systemu o nazwie „Zamawianie N-1”, zgodnie z którym goście zamawiają jedno danie mniej niż liczba osób.

Restauracje mają też oferować mniejsze porcje jedzenia, a także pudełka na wynos do pakowania resztek posiłków.

W kraju, w którym uprzejme jest zamawianie większej ilości jedzenia niż rzeczywiście jest potrzebna „operacja pustego talerza” może napotkać trudności. Posiłki są często podawane w stylu rodzinnym ze wspólnymi potrawami, a gospodarze zazwyczaj zamawiają więcej dań niż liczba osób w grupie.

W swoim przemówieniu Xi wezwał do wzmocnienia ustawodawstwa, nadzoru i środków długoterminowych, a także lepszej edukacji publicznej, aby „zdecydowanie powstrzymać marnotrawienie żywności”. Raport opublikowany w 2015 roku przez China Academy Science i jej partnerów wykazał, że w dużych miastach marnuje się do 18 milionów ton żywności rocznie, co wystarcza do wykarmienia 30 do 50 milionów ludzi każdego roku. 

Ekologia.pl (JS)

 

Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2020/aug/13/operation-empty-plate-xi-jinping-makes-food-waste-his-next-target; 2020-08-13;
4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments