Plastikowe śmieci zalewają dziewicze plaże w Australii
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Plastikowe śmieci zalewają dziewicze plaże w Australii

Plastikowe śmieci zalewają dziewicze plaże w Australii

Pojawiły się kolejne dowody na to, że tworzywa sztuczne nie dyskryminują i demokratycznie zanieczyszczają całą planetę. Morska organizacja Sea Shepherd poinformowała, że plastiki w dużych ilościach zaśmiecają także australijskie plaże, tak dziewicze i dobrze chronione, że niektóre wymagają pozwolenia, zanim można postawić na nich stopę.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Organizacja Sea Shepherd wraz z lokalnymi strażnikami morskim, zebrała ponad 7 ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych na dwukilometrowym odcinku plaży Djulpan na półwyspie Ziemii Arnhema. W ciągu dwóch tygodni zebrano z plaży ponad 4,5 tony plastikowych śmieci i 2,5 tony porzuconych sieci.

Przewagę stanowiły przedmioty konsumpcyjne: butelki na wodę, zapalniczki, opakowania po lodach, buty, stringi, zabawki i szczoteczki do zębów. Wśród odpadów znajdowały się także stare sieci rybackie ‒ niektóre miały zaplątane kości zwierząt morskich.

Jennifer Lavers, biolog morski z Uniwersytetu Tasmanii, która pomogła Sea Shepherd w analizie tego, co znaleziono na plaży w Djulpan, powiedział, że wiele śmieci to przedmioty jednorazowego użytku. Niektóre z tych wyglądały, jakby miały kilkadziesiąt lat.

„Jest to niezwykle powszechne, ale dla przeciętnego zwykłego człowieka szokujące jest, że te odległe, dziewicze miejsca są tak zanieczyszczone plastikiem. Okazuje się, że te miejsca nie są nietykalne, ale możemy coś z tym zrobić”.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2019/sep/06/seven-tonnes-of-marine-plastic-pollution-collected-on-remote-arnhem-land-beach; 2019-09-06;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Te dziewicze plaże zaśmiecania są przez użytkowników jachtów cumujacych w ich pobliżu .To ludzie dz.Celebryci i molionerzy zaśmiecania w większości takie miejsca bo jest takie przyzwolenie …Kto bogatemu ZABRONI.
Nie biorę odpowiedzialności za nic bo myślą ze są ponad prawem