Polacy o recyklingu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polacy o recyklingu

Polacy o recyklingu

Fot.: Image After
Fot.: Image After
Tylko 22% mieszkańców dużych miast zawsze sortuje śmieci przed ich wyrzuceniem – wynika z raportu „Moda na ekologię” przygotowanego przez firmę On Board PR. Aż 86% z nich jest jednak przekonanych, że edukacja w tym zakresie może dużo zmienić.

Ci, którzy zdecydowanie deklarują, że nie sortują ich nigdy, stanowią aż 29% ogółu. Najchętniej regularnie sortują śmieci rolnicy (44%) i przedstawiciele kadry kierowniczej (49%). Najmniej chętnie – gospodynie domowe i niewykwalifikowani robotnicy.

 „Wygląda na to, że moda na proekologiczne zachowania nie powoduje przełomu w ludzkich zachowaniach. Jednocześnie większość Polaków słyszało o problemach ze składowaniem śmieci i o recyclingu” – komentuje Iwona Kubicz z On Board PR – „Akcje promujące sortowanie powinny powodować poczucie dyskomfortu wynikającego z różnic między deklarowanymi poglądami, a realnym postępowaniem. Tylko wtedy mogą odnieść sukces”.

„Największy problem z segregowaniem odpadów mamy w dużych miastach. Trudno przesądzić, jaki wpływ na to zjawisko ma świadomość ekologiczna społeczeństwa, a jaki dostępność odpowiednich pojemników, infrastruktury czy uwarunkowania ekonomiczne” – dodaje Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

Ministerstwo Środowiska planuje już jesienią dużą kampanię edukacyjną na temat recyklingu. Ale bez współpracy samorządów, które muszą zachęcać mieszkańców do takich działań i zorganizować selektywną zbiórkę odpadów, nawet najlepsze plany nie mają szans powodzenia – mówi Elżbieta Strucka – Rzecznik Prasowy Ministra Środowiska.’

Źródło: On Board
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments