Polskie obawy związane z pakietem klimatycznym
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polskie obawy związane z pakietem klimatycznym

Polskie obawy związane z pakietem klimatycznym

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu
Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – największa ogólnopolska organizacja samorządu terytorialnego zrzeszająca w 20 regionalnych związkach 1000 gmin, powiatów i województw – wystosowała apel do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dłuższych okresów przejściowych i uwzględnienia specyfiki polskiej energetyki.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP wyraziła obawy związane z  wprowadzeniem w życie unijnego pakietu klimatycznego powodującego  poważne zagrożenia dla rozwoju polskich regionów.

Federacja podkreśla, że wprowadzenie pakietu klimatycznego jest niezbędne dla bezpieczeństwa Europy i świata, ale powinno także uwzględniać stopień rozwoju i strukturę energetyczną poszczególnych państw Unii Europejskiej, tak aby mogły podołać nowym wyzwaniom, bez ryzyka zapaści gospodarczej i wywołania kryzysu społecznego.

Zdaniem Federacji wprowadzenie pakietu w obecnym kształcie zamiast stać się zapowiadanym skokiem rozwojowym związanym z modernizacją sektora energetycznego przy wsparciu funduszy europejskich będzie hamulcem z powodu konieczności poniesienia ogromnych nakładów finansowych, czemu  polska gospodarka nie jest w stanie sprostać.

Federacja uważa, że  pakiet w proponowanym przez KE kształcie spowoduje pogłębianie dysproporcji między gospodarkami nowych i starych członków, a wzrost cen energii wywołany wprowadzeniem pakietu klimatycznego zahamuje powstawanie nowych inwestycji w Polsce  i doprowadzi do zamykania  zakładów pracy oraz wzrostu bezrobocia.

Źródło: cire.pl

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments