Powódź w Polsce – Warszawa zagrożona zalaniem
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Powódź w Polsce – Warszawa zagrożona zalaniem

Powódź w Polsce – Warszawa zagrożona zalaniem

Rzeka Jasiołka w Jaśle 17 maja 2010, fot. wikipedia
Rzeka Jasiołka w Jaśle 17 maja 2010, fot. wikipedia

Fala powodziowa wędruje w górę Wisły. Dramatyczna sytuacja panuje w Sandomierzu, gdzie woda zalała prawobrzeżną część Sandomierza. Zagrożone są także Puławy, Dęblin i Warszawa. Fala powodziowa tworzy się także na Odrze.

Warszawa przygotowuje się na nadejście wielkiej wody, która do stolicy ma dotrzeć w piątek wieczorem. Według prognoz, wysokość fali powodziowej może osiągnąć nawet 8 metrów. Dotychczasowy najwyższy poziom wody (787 centymetrów) odnotowano w 1960 roku. Powódź może zagrozić też warszawskiemu ogrodowi zoologicznemu. Na razie zwierzęta przygotowane są do ewakuacji, ale dyrekcja nie wyklucza, że potrzebny będzie ich odstrzał. Na czas powodzi została też wstrzymana budowa Mostu Północnego

W Sandomierzu udało się na szczęście uchronić miejscową hutę szkła przed zalaniem, jednak w samym mieście wał przeciwpowodziowy pękł w dwóch miejscach. Zagrożona jest też Lubelszczyzna  – poziom wody może wzrosnąć na Wieprzu, Bugu i Krznie.

Wojewoda dolnośląski podjął decyzję, aby zalać kilka wsi koło Oławy. Dzięki temu we Wrocławiu i Oławie straty wywołane przez powódź mają być mniejsze.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że co prawda nie ogłosi stanu klęski żywiołowej, ale stara się o pomoc pieniężną z Unii Europejskiej. Poinformował także, że przygotowuje rozwiązania, które umożliwią szybsze niż do tej pory decyzje dotyczące regulacji zbiorników.

Ekologia.pl (ET)

4.9/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Tia…tego tekstu nie napisał przyrodnik:) Mamy bieg górny, środkowy i dolny…dolny kończy się ujściem droga redakcjo.

niewiedza autora poraża